Czym jest "Operacja Stack" ?

Operacja Stack

Jeśli kiedykolwiek przejeżdżałeś przez M20 z lub do Dover, na pewno zauważyłeś ciąg ciężarówek "zaparkowanych" na pasach autostrady lub na poboczu- To właśnie część programu mającego na celu kontolę ruchu pojazdów zwaną Operacją Stack.

Nie ma ona jednak bezpośredniego wpływu na wszystkich przejeżdżających przez autostradę M20. Jeśli jednak jesteś małą firmą dostawczą lub kurierem, lepiej abyś przygotował się na ewentualny czas oczekiwania. Tak naprawdę jeżeli wybierzesz dzień,

jakikolwiek dzień sytuacja na drodze M20 pozostaje niezmienna,niezależnie od sytuacji w porcie.Południowo-zachodnia Anglia jest najbardziej ruchliwą częścią Zjednoczonego Królestwa, około 70% kierowców ciężarowych przejeżdża przez tę właśnie strefę.

W wyniku czego strefa ta musi być zarządzana przez wydział ruchu drogowego. Jako kierowca lub firma cargo musisz być przygotowany na opóźnienia nawet do 10 godzin jeśli chcesz dotrzeć do Dover przez M20 w Kent.

Czym to jest spowodowane?Ostatnim razem Operacja Stack miała miejsce w styczniu 2015 roku gdy w Eurotunnelu pojawił się pożar. Po raz pierwszy operację Stack przeprowadzono w 1987 roku. Do dzisiaj przeprowadzono ją już 70 razy.

Jest zarządzana przez Policję w Kent. Głównym powodem jest potrzeba płynnego ruchu pojazdów. Jak już wcześniej nadmieniliśmy pożar w eurotunnelu był głównym przykładem powodującym tę sytuację, innymi przykładami mogą być również warunki atmosferyczne lub wypadki.

Mapa Tras Alternatywnych

Jakimi alternatywami mogę posłużyć się w razie opóźnień wywołanych przez Operację Stack?

Od 2007 roku Urząd Ruchu Drogowego oraz lokalne władze starały się znaleźć rozwiązanie problemu, jednak zamiast tego zaczęto wykupywać ziemię,

która miałaby posłużyć za parkingi dla pojazdów ciężarowych. W zależności od potrzeb kierowcy czy firmy zatrudniającej go oraz sytuacji finansowej,

MŚP powinny wziąć pod uwagę alternatywne trasy, które mogą być dużo szybszym, a w związku z tym również korzystniejszym rozwiązaniem.

Przykładem są bezpośrednie promy do Danii oraz Skandynawii dostępne z Hull,Immingham lub Harwich, a także trasy takie jak Immingham do Brevik w Norwegii lub Cuxhaven w Niemczech.

"Operacja Stack w 2008"- Zdjęcie dzięki życzliwości Barry'ego Davisa/Flikr

Szukaj i rezerwuj

czw., 30 lis 2023
pt., 1 gru 2023
Potrzebna pomoc