Tachograph with card

Tachografy Inteligentne G2V2 obowiązkowe od 21 sierpnia 2023

Inteligentne tachografy drugiej generacji stały się obowiązkowym wyposażeniem nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Norwegii.

Krótko ujmując, Inteligentne tachografy są zaawansowaną technologicznie wersją tachografów cyfrowych.

Zostały one wyposażone w nowoczesne lokalizatory GNSS, które dają możliwość zdalnego odczytu danych przez organy kontroli drogowej, bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Dzięki systemom satelitarnym nowe tachografy automatycznie gromadzą dane o lokalizacji pojazdu, co pozwala inspekcjom na skuteczniejsze wykrywanie naruszeń.

Od sierpnia 2025 roku, w przewozach międzynarodowych będą spotykane wyłącznie pojazdy z tachografami inteligentnymi w wersji drugiej (G2V2).

Wymiana tachografów została podzielona na trzy etapy:

1. Od 21 sierpnia 2023 roku we wszystkich nowych zarejestrowanych pierwszy raz od tej daty pojazdach, będą obowiązkowo montowane nowe tachografy, czyli tachografy inteligentne (G2V2) w wersji drugiej.
2. Do 31 grudnia 2024 roku należy obowiązkowo wymienić w przewozach międzynarodowych tachografy najstarsze, czyli analogowe oraz cyfrowe (G1).
3. Najpóźniej do 19 sierpnia 2025 roku należy wymienić już wszystkie tachografy używane w pojazdach w międzynarodowych przewozach. Zatem jeżeli przewoźnik w 2023 roku kupił pojazd z tachografem inteligentnym w wersji pierwszej, to po dwóch latach będzie musiał już taki tachograf wymienić.

Co nowego w inteligentnych tachografach?

Automatyczna rejestracja przekroczeń granic

Jedną z najważniejszych nowości będzie automatyczna rejestracja przekroczeń granic w obrębie Unii Europejskiej za pomocą lokalizacji GNSS. Pozycja pojazdu będzie zapisywana w pamięci tachografu i możliwa do odtworzenia przez inspektorów drogowych.

Kierowcy z pewnością docenią brak konieczności zatrzymywania się do kontroli, np w portach, by sprawnie wjechać na pokład promu. Za sprawą nowego urządzenia kontrola będzie odbywała się zdalnie.

Większość nowoczesnych tachografów będzie miała możliwość ustawienia trybu prom/pociąg lub podobne. Jeżeli przeprawa promowa będzie częścią Twojego dziennego odpoczynku, po przyjeździe do portu i odprawie, ustaw tachograf w tryb odpoczynku.

Przed wjazdem na prom wybierz opcję „prom”. Dzięki temu zostanie odnotowany powód przerwania odpoczynku.

Podczas wjazdu na prom tachograf automatycznie przestawi się na jazdę, musisz pamiętać o tym, by ponownie ustawić tryb odpoczynku.

Więcej o trybie promowym w tachografach pisaliśmy tutaj.

Zwiększona pojemność

Dodatkowo pamięć zostanie zwiększona, co umożliwi kontrolowanie dłuższych okresów pracy kierowcy. Wprowadzone zostaną również nowe, bardziej pojemne karty kierowców.

Większe możliwości w zakresie przeprowadzania zdalnej kontroli

Za pomocą anten DSRC nowe tachografy zwiększą możliwości w zakresie przeprowadzania zdalnej kontroli, która obejmie między innymi maksymalny czas prowadzenia pojazdu. Urządzenia będą miały także funkcję rejestracji załadunku i rozładunku (wraz z lokalizacją) oraz zostaną wyposażone w interfejs ITS, który poprzez Bluetooth będzie komunikował się z zewnętrznymi systemami transportowymi.

Dodatkowo, na wypadek zmian w przepisach przewidziano możliwość zainstalowania aktualizacji w oprogramowaniu tachografów.

Co to oznacza dla przewoźnika?

Te zmiany, choć mogą wprowadzać zamieszanie, dla samych przewoźników nie powinny być uciążliwe. Główne wyzwanie spada bowiem na producentów samochodów ciężarowych.

Jako przewoźnik musisz pamiętać o obowiązkowej aktualizacji tachografu. Komisja Europejska wskazuje, że przejściowe tachografy, czyli te instalowane od sierpnia 2023 do kwietnia 2024 r. nie będą wymagały wymiany.

Pamiętaj jednak, że niezbędna będzie ich aktualizacja w autoryzowanym serwisie do końca marca 2026 r.


Nasz zespół uważnie obserwuje nadchodzący program i będziemy Cię na bieżąco informować o związanych z tematem zmianach.

Upewnij się, że zapisałeś się na naszą listę mailingową, aby otrzymywać najświeższe informacje i aktualizacje z branży.

30 Sierpień 2023

Szukaj i rezerwuj

pt., 1 gru 2023
sob., 2 gru 2023
Potrzebna pomoc