HGV pompki

Jak ważna jest odpowiednia postawa kierowcy podczas pracy?

Jak wiemy utrzymanie odpowiedniej postawy podczas pracy jest bardzo ważne dla zdrowia. Tym bardziej, jeżeli większość czasu spędzasz siedząc.

Praca kierowcy jest bardzo trudna, stresująca i wymagająca. Musisz być przygotowany na spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej. Jeżeli odżywiasz się zdrowo, regularnie i chętnie ćwiczysz, Twoje ciało będzie lepiej przystosowane, silniejsze, a co za tym idzie lepiej zniesie czas spędzony za kierownicą.

hgv postureLudzkie ciało niestety nie jest przystosowane do spędzania długich godzin w pozycji siedzącej. Najczęstszym problemem z jakim spotyka się kierowca jest ból, sztywność i dyskomfort w górnym i dolnym odcinku pleców. Czasami długie przebywanie w jednej pozycji może prowadzić do zatorów żylnych, a w ekstremalnych przypadkach nawet do zawałów lub wylewów. Jeżeli Ty również cierpisz z powodu bulu pleców, głowy i ogólnego złego samopoczucia, wypróbuj kilka poniższych metod, które powinny polepszyć Twój stan zdrowia.

1) Poprawa postawy

Kiedy pozycja w której siedzisz staje się już niewygodna, zaczynasz się pochylać do przodu (garbisz się). Niektóre mięśnie zaczynają naciągać się i w związku z tym doskwiera Ci ból. Możesz temu zapobiec kontrolując pozycję w której siedzisz. Kiedy siadasz na fotelu kierowcy upewnij się, że jest ono odpowiednio ustawione. Twoje ręce powinny być zrelaksowane a nogi delikatnie dotykać fotela. Ważne jest, by Twoje plecy były wyprostowane . Jeżeli te elementy współpracują ze sobą, ból pleców nie powinien Ci doskwierać. W odpowiedniej pozycji powinieneś czuć się zrelaksowany.

2) Delikatne rozciąganie podczas pracy

Rozciąganie pobudza ciało do pracy, poprawia krążenie krwi, polepsza postawę i niweluje ból. Po bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu możesz zacząć od delikatnych ćwiczeń w pojeździe:

  • Rozciąganie rąk, barków, nadgarstków, pleców
  • Krążenia głową

Możesz wykonywać te ćwiczenia za każdym razem podczas postoju, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko chronicznego bólu mięśni.

Zdrowy rozsądek

Nawet krótki, kilkuminutowy spacer jest lepszy niż nic. Jest wiele okazji na to by rozciągnąć obolałe mięśnie – nawet podczas korków, lub w oczekiwaniu na przeprawę promową. Kilka minut w pozycji stojącej, aktywnie spędzając czas, uwolni napięcie gromadzące się podczas siedzenia i znacznie poprawi Twoje samopoczucie.

06 Wrzesień 2016

Szukaj i rezerwuj

wt., 27 lut 2024
śr., 28 lut 2024
Potrzebna pomoc