EU ETS Net Zero

Czym jest unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS)?

Od 1 stycznia 2024 r. ceny biletów promowych mogą wzrosnąć w związku z wprowadzeniem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

Czym jest EU-ETS?

Chociaż system EU-ETS obowiązuje już od prawie 20 lat, branża promowa do tej pory nie podlegała jego przepisom.

Od 1 stycznia 2024 r. promy towarowe o masie powyżej 5000 GT (pojemność brutto) będą podlegać EU-ETS. Obejmie to również promy pasażerskie.

Oto, co należy wiedzieć o EU-ETS:

  1. Operatorzy otrzymają roczny limit emisji CO2

Operatorzy promów, którzy podlegają nowemu ,,podatkowi węglowemu”, otrzymają wystarczającą liczbę unijnych uprawnień do emisji (EUA), aby pokryć swoje całkowite roczne emisje.

  1. Limity te będą jednak z czasem zmniejszane

Każdego roku limit emisji będzie zmniejszany. Wszelkie dodatkowe emisje przekraczające ten limit będą wiązać się z kosztami dla operatorów. Aktualny koszt dodatkowych emisji CO2 na tonę można sprawdzić tutaj.

EUA zostaną zmniejszone w tym okresie w następujący sposób:

  • 40% redukcja EUA od 1 stycznia 2024 r.
  • 70% redukcja EUA od 1 stycznia 2025 r.
  • 100% redukcja EUA od 1 stycznia 2026 r.
  1. Limity mogą podlegać wymianie

Z wielu powodów niektórzy operatorzy będą w stanie zredukować swoje emisje, aby sprostać normom ustanowionym przez UE, łatwiej niż inni.

Z tego powodu uprawnienia EUA mogą być sprzedawane, kupowane lub przenoszone.

Właściciele statków mogą kupować dodatkowe (niewykorzystane) uprawnienia od innych firm, sprzedawać własne niewykorzystane uprawnienia, a także przenosić wszelkie niewykorzystane uprawnienia z jednego roku na następny.

Pozwala to na zmniejszenie ogólnej liczby emisji, a także oznacza, że firmy ograniczają tylko zbędne emisje.

Dlaczego system EU-ETS jest wdrażany dla transportu morskiego?

UE wprowadza system ETS dla transportu morskiego, aby zachęcić właścicieli statków do ograniczenia całkowitej emisji. Ci, którzy tego nie zrobią, mogą otrzymać wysokie kary lub grzywny, a w niektórych przypadkach mogą stanąć w obliczu potencjalnego zatrzymania ich statku / statków

EU-ETS spowoduje wzrost cen biletów promowych.

Wraz z wejściem w życie EU-ETS dla branży transportu morskiego, będziemy na bieżąco informować Cię o wszelkich dodatkowych zmianach. W międzyczasie nasz zespół sprzedaży będzie nadal znajdował najlepsze stawki za Twoje przeprawy.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z branży i nigdy nie przegap aktualizacji, zapisując się na naszą listę mailingową..

04 Lipiec 2023

Szukaj i rezerwuj

wt., 27 lut 2024
śr., 28 lut 2024
Potrzebna pomoc