Przewodnik po Grecji

Grecja jest południowym krajem europejskim ze stolicą w Atenach i populacją liczącą 11 mln mieszkańców. Graniczy z kilkoma krajami: Albanią od strony północno- zachodniej, Macedonią i Bułgarią od północy, Turcją od północnego – wschodu a od południowego zachodu z Morzem Jońskim i południowego wschodu z Morzem Egejskim.

Struktura powierzchni kraju jest w przeważającej części górzysta (80% gruntów) z linią brzegową rozciagającą się na obszarze 8500 mil, obejmując 1400 wysp, z czego 2.227 mil jest zamieszkiwana. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej i należy do strefy waluty euro. Grecja została dość drastycznie dotknięta przez kryzys zadłużenia z 2010 roku, który doprowadził do uzyskania zabezpieczonych pożyczek od MFW (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) oraz wprowadzenia wzmożonej kontroli nad oszczędnościami. Przewiduje się, że grecka gospodarka pokaże pierwsze oznaki pozytywnego wzrostu gospodarczego w 2014 roku - pierwszy wzrost od 5 lat.

Promy odgrywają znaczącą rolę w infrastrukturze transportowej Grecji ze względu na liczbę społeczności wyspiarskich i dziedzictwa przemysłu morskiego, którego rozwój zawdzięczamy położeniu geograficznemu Grecji będącemu bramą do Europy, Afryki i Azji.
Regularne przeprawy promowe dostępne są między Grecją Kontynentalną a wyspami oraz greckimi portami Igoumenista, Patras a włoskimi portami Wenecją, Ankoną, Bari i Brindisi. Trasy te obsługiwane są przez wielu armatorów, takich jak Grimaldi Lines, Anek Lines, Minoan Lines,Superfast Ferries oraz Blue Star Ferries.

Kurierzy, kierowcy busów i pojazdów ciężarowych muszą posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty, pełne prawo jazdy międzynarodowe, pismo upoważniające do prowadzenia pojazdu wraz z oryginalną jego dokumentacją, ubezpieczeniem i zieloną kartą. Tablica rejestracyjna musi być przymocowana do pojazdu. Kierowcy powinni pamiętać, że grzywny są nakładane, w następstwie nieprzestrzegania nakazu stosowania deflektorów świateł , posiadania trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i apteczki. Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe a korzystanie z telefonu komórkowego jest surowo zabronione. Ograniczenie prawne dotyczące poziomu alkoholu we krwi wynosi 0,05% (0,25 za litr oddechu) a odmowa poddania się próbie oddechowej może prowadzić do kar, w tym kary pozbawienia wolności oraz cofnięcia licencji na prowadzenie pojazdu. Grzywny za wykroczenia ruchu drogowego nie są płatne na miejscu, ale jeśli nie są one uregulowane w ciągu 10 dni od daty popełnienia przestępstwa, konsekwencją jest wszczęcie postępowania sądowego.

Ograniczenia prędkości różnią się w zależności od typu pojazdów , są inne dla samochodów osobowych, busów i ciężarówek. Limity dla samochodów, busów to 90/110 km/h na zwykłych drogach, 130 km/h na autostradach (mniej, jeśli znak drogowy wskazuje konkretną wartość) i 50 km/h w terenie zabudowanym. Pojazdy do 3,5t są ograniczone prędkością do 80 km/h na zwykłych drogach, 90 km/h na autostradach i 40 km/h w terenie zabudowanym. Te same ograniczenia obowiązują dla pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t, z wyjątkiem autostrad, gdzie maksymalna prędkość to 80 km / h. Pojazd przeznaczony do przewozu materiałów niebezpiecznych ograniczony jest limitem 40 km/h w terenie zabudowanym i 50 km/h na pozostałych drogach. Grecja podlega umowie europejskich wymogów dotyczących przewozu ADR. Opłaty za przejazd są płatne na autostradzie łączącej Ateny z Lamią.

Na wszystkie pojazdy nałożone są ograniczenia wysokości: 4.1m oraz szerokości: 2.55m (2.6 m w przypadku chłodni). W przypadku limitów wagowych, pojazdy o 2 osiach podlegają ograniczeniu 18t, 3 osiach : 25t (26t, jeżeli oś napędowa posiada podwójne opony i zawieszenie pneumatyczne), 4 osiach (z dwoma osiami układu kierowniczego i kołami bliźniaczymi) limit wzrasta do 32t. Pojazdy ciężarowe z 4 osiami (2 + 2) i długością 16,5m objęte są limitem wagowym 36t (38t w przypadku bliźniaczego układu kołowego i zawieszenia pneumatycznego) , z 5/6 osiami limit wynosi 40t (44t, jeśli transportuje kontener 40 ' ISO w konfiguracji 3 = 2 / 3). W przypadku pociągu drogowego o długości 18.75m i czterema osiami (2 + 2), limit wagowy wynosi 36T a 5/6 – osiowy objęty jest ograniczeniem 40t.

Wszelkie pojazdy przekraczające powyżej normy, wymagają zezwolenia od organizacji:

EYDE
Ateny
Tel 00 30 210 7710 108
Fax 00 30 210 7781 685

Nie istnieją żadne ograniczenia w ruchu w niedziele i dni wolne od pracy, lecz podczas Wielkanocy i letnich wakacji lokalne ograniczenia są stosowane na autostradach i trasach turystycznych.

Numery kontaktowe przydatne w nagłych wypadkach to:
Policja 100
Straż Pożarna 199
Pogotowie 166
Szpital / Apteka 1434
Pomoc Techniczna 104
Informacja 174

Dalszą pomoc i informacje na temat transportu po Grecji można znaleźć na stronie:
Greckie Stowarzyszenie Przewoźników - tel 00 30 210 2019 760/2 lub e-mail ofae@otenet.gr
Grecki Urząd Transportu - tel 00 30 210 650 8441.

Szukaj i rezerwuj

śr., 28 lut 2024
czw., 29 lut 2024
Potrzebna pomoc