Norway Sea Tunnel

Norwegia planuje budowę pierwszego tunelu dla promów & łodzi

Norwegia planuje zbudować pierwszy w historii tunel morski dla promów i łodzi, tworząc przy tym krótszą drogę, która omija niebezpieczne trasy na północy kraju.

Projekt ten szacowany jest na €293 milionów. Obejmuje on usunięcie około 8 milionów ton skały. Tunel ma mieć wysokość 50 metrów, a szerokość 36m, dzięki czemu będzie odpowiedni dla promów towarowych oraz statków wycieczkowych o wadze do 16,000 ton.

„Będzie to pierwszy na świecie tunel o takich rozmiarach. Dodatkowo jedna z najbardziej wymagających tras w Norwegii stanie się bezpieczna dla transportu morskiego.

Połączenie fal morskich oraz ukształtowania terenu powoduje, że teren ten jest niezwykle trudny do nawigacji. Bardzo wysokie fale mogą spowodować krytyczne sytuacje, których będzie można uniknąć dzięki zbudowaniu tunelu.”

Powiedział Minister Transportu Norwegii Ketil Solvik-Olsen.

Idea stworzenia tunelu w tym rejonie oryginalnie została zaproponowana ponad 100 lat temu, z dokumentami świadczącymi o tym, że nawet Wikingowie woleli transportować towary lądem, niż ryzykować trasą morską. Założenie jest, że nowoczesny tunel będzie gotowy za 3 – 4 lata.

Tunel będzie dostępny dla wszystkich. Planowane jest zainstalowanie systemu sygnalizacji świetlnej z określonym czasem, w którym każdy okręt będzie mógł swobodnie przepłynąć przez tunel. Promy z regularnymi przeprawami będą miały pierwszeństwo ale będzie on dostępny dla każdego.

07 Kwiecień 2017

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc