Port of Larne

Dochodzenie MAIB wskazuje na niebezpieczeństwo przebywania w pojazdach towarowych na promach

MAIB (Oddział Badania Wypadków Morskich) niedawno zbadał ruch pojazdów towarowych na pokładzie promu „European Causeway”. Miało to miejsce podczas złych warunków pogodowych, podczas przejazdu z Larne w Irlandii Północnej do Cairnryan w Szkocji.

Przepisy międzynarodowe i najlepsze praktyki branżowe określają prawa, których operatorzy promowi muszą przestrzegać. Jednym z nich jest zakaz przebywania pasażerów na pokładach typu ro-ro, na morzu.

Podczas przeprawy Larne - Cairnryan co najmniej sześciu kierowców pozostało w swoich pojazdach, mimo że załoga statku poleciła im opuścić pokład po zakończeniu parkowania i zabezpieczaniu pojazdów. Czterech kierowców znaleziono w pojazdach, które się przewróciły, a jeden kierowca został znaleziony uwięziony pod pojazdem i musiał tam pozostać, do czasu przybycia na miejsce służb ratunkowych.

Na szczęście nikt nie został ranny.

NIestety przebywanie w pojazdach nie jest charakterystyczne tylko dla tej trasy i jest częstym problemem.

Pokład samochodowy promu to niebezpieczne i potencjalnie zagrażające życiu miejsce.

Na morzu, pokłady muszą być zajęte tylko przez osoby do tego przeszkolone, które są tam, aby przeprowadzać patrole bezpieczeństwa. Kierowca, który zdecyduje się pozostać na pokładzie, gdy zostanie poproszony o opuszczenie, zagraża swojemu życiu i zdrowiu, oraz może spowodować opóźnienie w reakcji na sytuację awaryjną (zwłaszcza w przypadku pożaru). Opóźnienia w uruchomieniu systemów przeciwpożarowych na pokładzie samochodowym, spowodowane koniecznością liczenia wszystkich osób na pokładzie oraz ich nieobecności, mogą mieć katastrofalne skutki dla całej jednostki i jej pasażerów.

Ponadto kierowcy, którzy pozostali w kabinach swoich pojazdów, mogą być narażeni na ryzyko uduszenia przez ogień lub w wyniku działania systemów przeciwpożarowych.

MAIB wezwał Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych do zachęcenia swoich członków do podjęcia

„solidnych działań, mających na celu poprawę i zapewnienie bezpieczeństwa kierowców poprzez pomoc przewoźnikom promowym w wyeliminowaniu problemu pozostawania kierowców w kabinach pojazdów towarowych na pokładach typu ro-ro”.

Ważne jest, aby pamiętać, że gdy nie przestrzegasz zasad dotyczących pozostawania w taksówce na pokładzie promu, narażasz nie tylko własne życie, ale także wszystkich innych ludzi znajdujących sie na pokładzie.

03 Listopad 2022

Szukaj i rezerwuj

pt., 1 gru 2023
sob., 2 gru 2023
Potrzebna pomoc