Przewodnik po Finlandii

Z powierzchnią geograficzną ponad 130 tys. kilometrów kwadratowych, Finlandia jest jednym z większych krajów europejskich pod względem terenu. Natomiast wprost przeciwnie co do zaludnienia, bo z populacją liczącą około 5,5 miliona mieszkańców, należy do regionów słabo zaludnionych. Większość ludności zamieszkuje południowe regiony kraju. Helsinki, stolica kraju, jest domem dla blisko 615 tysięcy osób. Finlandia wstąpiła do Unii Europejskiej w 1995 roku i należy do strefy euro. Granice lądowe dzieli ze Szwecją, Rosją i Norwegią, z Estonią dzieli ją Zatoka Fińska. Liczne przeprawy promowe dostępne są do Finlandii z takich krajów jak Szwecja, Polska i Estonia. Armatorzy Viking Line i Tallink Silja Ferries oferują trasy do Helsinek z Tallinna, Sztokholmu i Mariehamn oraz do Turku z Langnas, Sztokholmu i Mariehamn. Armator Finnlines wypływa z takich portów jak Travemunde do Helsinek, Turku i Raumy, a także z Lubecki do portów Helsinki, Turku, Rauma i Kotka.

Kurierzy, kierowcy busów i pojazdów ciężarowych muszą posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy, świadectwo przydatności pojazdu do ruchu drogowego (MOT, świadectwo kontroli lub jego odpowiednik). Wymogiem są również albo tablice rejestracyjne z oznaczeniem kraju, albo w wypadku starych tablic - naklejka z oznaczeniem kraju przymocowana z tyłu pojazdu. Nie ma obowiązku opłacania żadnych winiet. Nie ma ograniczeń dotyczących ilości przewożonego paliwa w głównym zbiorniku pojazdu, który wjeżdża na terytorium kraju.

Wszystkie pojazdy podróżujące po Finlandii są ograniczone do limitu 4,2 m wysokości i 2,6 m. Ograniczenia długości dla pojazdów komercyjnych wynoszą: 12m dla ciężarówek, 16,5 m dla pojazdów przegubowych typu tir, 18,75 m dla pociągów drogowych. Maksymalna długość pojazdów z naczepą wynosi 25,25 m. Odnośnie ograniczeń wagowych właściwe są następujące wartości: dla pojazdów 2-osiowych maksymalna waga to 18 t, dla pojazdów 3-osiowych to 25 t (26 t przy osi z zawieszeniem pneumatycznym), dla pojazdów 4 osiowych - 32 t (w przypadku tylnego zawieszenia pneumatycznego) i 38 t w przypadku pojazdu 5-osiowego. Bliźniacze przyczepy osiowe są ograniczone do 20 t wagi, a 3-osiowe do 30 t. Restrykcje dla pojazdów przegubowych typu tir (konfiguracja osi 2+3) to 42 t oraz maksymalnie 48 t dla konfiguracji 3+3. Limity wagowe w stosunku do pociągów drogowych są następujące: 4 osie – 36 t, 5 osi - 44 t, 6 osi - 53 t i 7 lub więcej osi - maksymalnie 60 t. W przypadku transportu wszelkich pojazdów przekraczających powyższe normy, wymagane jest uzyskanie zezwolenia od:

Kurierzy, kierowcy busów, ciężarówek i tirów powinni być świadomi, że podczas jazdy po Finlandii obowiązują następujące regulacje. Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe, podobnie jak wymóg stosowania opon zimowych o minimalnej głębokości 3mm od 1 grudnia do końca lutego. Wymagane jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego. Piesi muszą po zmroku nosić odzież odblaskową, dlatego gdy kierowca opuści pojazd ma on obowiązek stosowania się do ograniczeń dotyczących pieszych. Używanie opon z kolcami w okresie od 1 listopada do 31 marca nie jest obowiązkowe. Podczas jazdy w świetle dziennym, reflektory muszą być włączone przez cały czas. Praktykowane są również badania alkomatem oraz badania krwi, a wartości przekraczające 0,05% alkoholu we krwi grożą ryzykiem grzywny, pozbawienia wolności lub utratą licencji na prowadzenie pojazdu. W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, Finlandia nie nakłada żadnych zakazów ani ograniczeń jazdy podczas świąt publicznych.

Łamanie ograniczeń prędkości w Finlandii może prowadzić do grzywien zależnych od dochodów kierowcy, gdy limit prędkości przekroczony jest o więcej niż 20 km/h. Fotoradary uaktywniają się przy przekroczeniu ustalonych limitów o 6km/h, a powiadomienia wysyłane są pocztą bez żadnych konsekwencji, chyba że limit prędkości przekroczony jest o 10 km/h. Obowiązujące ograniczenia prędkości to 20 km/h w obszarach mieszkalnych, 50 km/h na terenach miejskich, 80 km/h w okresie zimowym i 100 km/h w sezonie letnim na pojedynczych drogach ekspresowych, 100 km/h zimą i 120 km/h w lecie na drogach ekspresowych i autostradach. Ciężarówki i pojazdy przegubowe typu tir są ograniczone do zachowania prędkości 80 km/h na wszystkich drogach pozamiejskich.
W przypadku awarii, można skontaktować się ze wszystkimi służbami ratunkowymi pod numerem 112.
Dodatkowe przydatne informacje można uzyskać kontaktując się z :

Fiński Urząd Transportu www.lvm.fi Fińskie Stowarzyszenie Przewoźników skal@skal.fi

Szukaj i rezerwuj

sob., 9 gru 2023
ndz., 10 gru 2023
Potrzebna pomoc