Digital Tachograph

Od 30. czerwca 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące tachografów - Jesteś gotowy?

Od 25. czerwca 2019 roku we wszystkich nowych pojazdach ciężarowych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii muszą być zamontowane inteligentne tachografy. Pomimo zapowiedzi rozporządzenia UE w 2014 roku, wielu kierowców i firm transportowych nie zdaje sobie sprawy z tej ważnej zmiany przepisów.

Technologia zastosowana w tych nowych cyfrowych tachografach umożliwia organom egzekwującym odczyt danych z nich na odległość, co oznacza, że nie ma potrzeby zatrzymywania samochodów ciężarowych i zakłócania ich podróży w celu rutynowego odczytu tachografu. Kierowcy się nie przeszkadza, a jego czas nie jest marnowany. Agencje egzekwowania prawa, takie jak DVSA, nie tracą czasu i potencjalnie nie przegapiają osób, które faktycznie łamią zasady, wykonując losowe miejscowe kontrole.

Zdalne czytniki komunikacji wczesnego wykrywania

Za pomocą zdalnych czytników komunikacji wczesnego wykrywania (REDCR), DVSA będzie w stanie przechwytywać informacje, takie jak:

  • naruszenia bezpieczeństwa
  • brak ważnej karty
  • prędkość zarejestrowana przez tachograf, gdy pojazd ciężarowy jest nadal w ruchu
  • dane dotyczące wykrywania i regulacji czasu
  • data ostatniej kalibracji

i wiele innych szczegółów. Inteligentny tachograf będzie w stanie stwierdzić, czy włożona karta kierowcy jest najnowszą wydaną mu kartą.

Być może myślisz, że nie jest to problem dla Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy na horyzoncie pojawia się Brexit, ale ponieważ rozporządzenie to zostało uchwalone w 2014 roku i uchwalone w 2016 roku, jest to istniejąca część brytyjskiego prawa, a więc zostanie wprowadzone w życie pomimo terminu wyjścia z UE w czerwcu 2019 roku.

Śledzenie twojej lokalizacji

Popularnym błędnym przekonaniem tych nowych tachografów jest to, że cały czas śledzą twoją lokalizację. Na szczęście nie jest to prawda. Odczytają twoją lokalizację tylko wtedy, gdy ruszysz, gdy zakończysz trasę i po 3 godzinach zagregowanego czasu jazdy (źródło FTA Logistics).

Co się stanie ze starszymi tachografami?

Istniejące pojazdy ze starszymi tachografami mogą nadal podlegać kontrolom drogowym, a zatem prawidłowe wykorzystanie wszystkich tachografów nadal będzie miało ogromne znaczenie.

Przyszłe korzyści

Z czasem przyszłe korzyści dla całej branży również powinny być znaczące. Konsekwentne, zgodne z prawem i poprawne korzystanie z tachografów stanie się bardziej rutynowe, ponieważ konsekwencje braku takiego działania zostaną znacznie łatwiej wykryte i skuteczniej zastosowane. Wszelka pokusa, aby pójść na skróty, powinna ostatecznie zniknąć. W rezultacie podniesione zostaną standardy bezpieczeństwa i poziomy zgodności, a także profesjonalizm i reputacja branży.

24 Maj 2019

Szukaj i rezerwuj

sob., 9 gru 2023
ndz., 10 gru 2023
Potrzebna pomoc