UK Government logo

Kierowcy udający się do Francji muszą poddać się testowi przed przyjazdem do portów

Stanowczo zalecamy, aby kierowcy ciężarówek jadących do Francji mieli przy sobie poświadczenie o uzyskaniu ujemnego wyniku testu na COVID-19 przed udaniem się do portów. Obecnie kierowcy korzystający z portów w hrabstwie Kent są prawnie zobowiązani do posiadania pozwolenia na wjazd do hrabstwa Kent (KAP).

  • Kierowcy ciężarówek wyjeżdżających z Anglii do Francji mogą przekroczyć granicę przez Kanał jedynie wtedy, gdy dysponują poświadczeniem, że oficjalnie uzyskali ujemny wynik testu na COVID-19 przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem. Jest to zgodne z wymogiem rządów Wielkiej Brytanii i Francji.
  • Kierowcy ciężarówek przyjeżdżający do hrabstwa Kent z potwierdzeniem ujemnego wyniku testu na Covid oraz pozwoleniem na wjazd do hrabstwa Kent będą obecnie obsługiwani w trybie przyspieszonym (‘fast-tracked’), mogąc szybciej dotrzeć do portu lub terminalu Eurotunelu.

Można poddać się testowi przed przyjazdem do portu:

  • Obecnie testy przeprowadzane są w niektórych Centrach Informacji i Porad dotyczących okresu przejściowego po wyjściu z UE, znajdujących się przy sieci autostrad. W najbliższych dniach zostanie otwartych więcej takich punktów. Znajdź najbliższy punkt przeprowadzania testów: gov.uk/guidance/haulier-advice-site-locations

Pamiętaj o nabyciu pozwolenia na wjazd do hrabstwa Kent:

Kierowcy przejeżdżający przez Cieśninę Kaletańską (port w Dover lub Eurotunel) muszą również skorzystać z usługi sprawdzenia, czy pojazd jest gotowy do przekroczenia granicy, aby:

  • złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wjazd do hrabstwa Kent
  • sprawdzić, czy mają dokumenty wymagane przy przekraczaniu granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w porcie w Dover lub Eurotunelu

Prosimy o umieszczenie numeru rejestracyjnego na tablicy z przodu kabiny kierowców, a nie na przyczepie. Przewoźnicy, którzy nie skorzystają z usługi podczas przejazdu przez porty w hrabstwie Kent lub którzy przedstawią niezgodną z faktami deklarację, mogą otrzymać grzywnę w wysokości 300 GBP.

Zasady związane z COVID

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie odpowiednich zasad Covid podczas podróży. Więcej o zasadach przeczytaj tutaj: gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-hgv-operators-and-drivers-crossing-an-international-border

Wsparcie i dalsze informacje

Aby już dzisiaj uzyskać darmowe porady dotyczące przygotowania do przekroczenia granicy, skorzystaj z funkcji Live Chat (https://transport-goods-to-and-from-eu.dft.gov.uk/) lub odwiedź jeden z naszych punktów udzielających informacji i poradgov.uk/guidance/haulier-advice-site-locations.

11 Styczeń 2021

Szukaj i rezerwuj

pon., 11 gru 2023
wt., 12 gru 2023
Potrzebna pomoc