Customs documentation

Jakich dokumentów celnych potrzebujesz?

W nieustannie zmieniających się przepisach prawa celnego, dokumentacja celna jest czymś, co wszyscy wolelibyśmy zignorować.

Ale od utknięcia przesyłek w portach po ogromne straty finansowe, konsekwencje niewypełnienia dokumentacji celnych mogą być poważne.

Nie pozwól, aby zamieszanie z prawem celnym Cię spowolniło.


Poniżej wymieniamy dokumenty celne, których faktycznie potrzebujesz.

Twoje dokumenty celne

W zależności od miejsca transportu do/z oraz tego, co się przenosi, możesz potrzebować niektórych lub wszystkich z poniższych:

Deklaracja importowa

Musisz zadeklarować swoje towary podczas ich transportu z jednego kraju do drugiego.

Aby prawidłowo przetransportować towary do kraju, wymagana jest deklaracja importowa.

Deklaracja eksportowa

Zgłoszenie wywozowe jest wymagane przy wywozie towarów poza granice kraju. Podczas transportu towarów między krajami wymagane będzie zgłoszenie przywozowe i wywozowe.

Deklaracja bezpieczeństwa i ochrony (SSD)

Jest to wymagane przez służby graniczne do analizy potencjalnego ryzyka związanego z towarami importowanymi (w przypadku gdy wymagana jest przywozowa deklaracja skrócona / PDS) lub wywożonymi (w przypadku gdy wymagana jest wywozowa deklaracja skrócona / EXS).

Od końca października 2024 r., w przypadku importu GB z UE, będą również wymagane dyski SSD (będą znane jako S&S GB.)

Przepustka portowa

Przepustki portowe mają na celu wykazać, że niezbędne procedury celne zostały zakończone przed przybyciem pojazdu do portu.

Przepustka portowa, której potrzebujesz, będzie zależała od kraju, do którego przewozisz towary. Na przykład w Wielkiej Brytanii wymagany jest GMR, podczas gdy PBN jest potrzebny w Irlandii.

Tranzytowy dokument towarzyszący (TAD)

Towary, które nie znajdują się w swobodnym obrocie, mogą być transportowane w Wielkiej Brytanii lub UE przez tranzyt, procedurę celną, która umożliwia przemieszczanie towarów z obniżonymi opłatami celnymi. Może być wymagane zgłoszenie tranzytowe T1 lub T2.

I to nie wszystko.

Odprawa celna może być skomplikowana

W zależności od charakteru Twoich towarów możesz również potrzebować wstępnego zgłoszenia IPAFFS, TRACES i innych. Mówiąc najprościej, jest wiele do rozważenia.


Właśnie dlatego stworzyliśmy CustomsLink.

Dzięki rozliczeniu deklaracji w ciągu zaledwie 3 minut nasza siostrzana firma może pomóc Ci w zarządzanej usłudze celnej (wysyłasz fakturę handlową, a CustomsLink zajmie się resztą) lub w usłudze cyfrowej (w której wszystko robisz samodzielnie za pośrednictwem prostej platformy) ).

Bez względu na to, którą usługę wybierzesz, zespół CustomsLink jest do Twojej dyspozycji przez 7 dni w tygodniu.

Jakich dokumentów celnych potrzebujesz w swojej podróży?

Możesz skorzystać ze specjalnego narzędzia CustomsLink „Czego potrzebuję” (What Do I Need?) aby dowiedzieć się, jakie dokumenty są od Ciebie wymagane.

Należy pamiętać, że narzędzie jest tylko przewodnikiem. Ze względu na stale zmieniający się charakter praw celnych, wymagania te mogą się różnić.

Aby uzyskać najnowsze informacje, skontaktuj się z zespołem CustomsLink.

05 Lipiec 2023

Szukaj i rezerwuj

pt., 1 gru 2023
sob., 2 gru 2023
Potrzebna pomoc