Finnlines Finnsirius

Finnsirius- okręt flagowy Finnlines wejdzie w użycie już we wrześniu 2023

Pierwszy hybrydowy statek towarowo-pasażerski Superstar dostarczony do Finnlines.

Finnsirius, pierwszy z serii dwóch statków towarowo-pasażerskich (ro-pax), został dostarczony do stoczni China Merchants Jinling Shipyard w Weihai w Chinach 18 lipca 2023 r. Statek wejdzie na linię Finnlines Finland-Szwecja (Naantali-Långnäs-Kapellskär). Uruchomienie ruchu planowane jest na wrzesień 2023 r.

Drugi statek, Finncanopus, ma zostać dostarczony do końca 2023 r.

Oba statki to największe statki typu ro-pax we flocie Finnlines. Pojemność ładunkowa wzrośnie o prawie 24 procent do 5200 metrów pasa ruchu, a liczba pasażerów podwoi się z obecnych 554 do 1100.

Nowoczesne rozwiązania na przyszłość

Nowe statki typu ro-pax są częścią programu Green Newbuilding Finnlines o wartości 500 milionów euro, który obejmuje zarówno statki typu ro-pax, jak i ro-ro, wszystkie wyposażone w najnowocześniejsze, zrównoważone rozwiązania. Latem 2022 r. do eksploatacji weszły trzy nowe hybrydowe statki typu ro-ro.

„Program Green Newbuilding firmy Finnlines był ogromną inwestycją, z której skorzystają nasi klienci frachtowi i pasażerowie prywatni. Te hybrydowe statki typu ro-pax są nie tylko największe jak dotąd we flocie firmy, ale transportują ładunki w bardziej zrównoważony ekologicznie sposób: statki zostały wyposażone w ogromne baterie akumulatorów o dużej mocy i zasilanie lądowe, aby mieć zerową emisję podczas przebywania w porcie, a operacje portowe mają być bardziej wydajne dzięki automatycznemu cumowaniu.

Płynny ruch towarowy na Morzu Bałtyckim jest podstawą gospodarek regionu i narodowego bezpieczeństwa dostaw. Ok 90 % zarówno fińskiego, jak i szwedzkiego eksportu i importu odbywa się wzdłuż tych szlaków żeglugowych.

‘’Finnlines łączy ruch towarowy z ruchem pasażerskim na trasie Naantali–Långnäs–Kapellskär, dlatego nasza inwestycja wzmocni usługi zarówno dla naszych klientów frachtowych, jak i pasażerów” – mówi Tom Pippingsköld, prezes i dyrektor generalny Finnlines.

„Finnlines z dumą przedstawia pierwszą Superstar, a Finnsirius będzie okrętem flagowym Finnlines zarówno pod względem wielkości, jak i technologii. (...) Będziemy mogli zaoferować pasażerom ulepszone usługi, w tym kilka restauracji tematycznych, szeroką gamę kategorii kabin, sale konferencyjne, duży sklep, poczekalnie, i więcej” – mówi Antonio Raimo, Line Manager w Finnlines.

(Finnlines Plc, komunikat prasowy, Helsinki, 18 lipca 2023 r)

25 Lipiec 2023

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc