Railway tunnel

Czy powstanie Tunel łączący Helsinki i Tallinn?

Czy zamiast połączenia promowego z Tallinna do Helsinek, bardziej popularny stanie się przejazd przez tunel? Jaki będzie miało to wpływ na przeprawy promowe?

Trasa Helsinki <> Tallinn jest bardzo popularna i w tej chwili obsługiwana przez kilku armatorów. Jeżeli propozycja utworzenia tunelu zostanie zaakceptowana, tunel ten będzie najdłuższym podwodnym tunelem na Świecie. Koszt kontrukcji tego tunelu szacowany jest na 16 bilionów Euro, a budowa miałaby się rozpocząć w 2025 roku. Unia Europejska zatwierdziła 3,1 milionów Euro na badanie analizy wykonalności tego projektu.

Helsinki - Tallinn tunnelPrzeprawy Promowe Helsinki – Tallinn

Przeprawa promowa na trasie Helsinki – Tallinn trwa około 2,5 godziny z operatorami Tallink Silja, Viking Line oraz Eckero Line. Każdego roku na tej trasie przeprawia się około 3,8 milionów ton cargo. Szacowane jest, że jeżeli z tunelu i promów będzie korzystało około 8 milionów ton cargo do 2050 roku, przyniesie to zwrot ponad połowy inwestycji w projekt.

FinEst Link Project

Projekt tunelu, znany jako FinEst Link Project będzie częściowo finansowany przez Central Baltic Program, prowadzony przez lokalny zarząd Helsinki-Uusimaa oraz Estońskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Komunikacji. Zarówno Helsinki, jak i Tallinn w lutym 2015 ukończyły analizę technicznego oraz ekonomicznego aspektu tunelu.

Pełna analiza wykonalności projektu pokazuje, że szacowana długość tunelu będzie wynosiła 92 km (Eurotunnel ma 51km długości), z dwoma sztucznymi wysepkami, dwoma tunelami kolejowymi oraz jednym tunelem serwisowym. Tunel będzie zlokalizowany na głębokości 215 metrów – w najgłębszym punkcie.

Pełen raport można pobrać tutaj.

Dyrektor Projektu FinEst, Kari Ruohonen powiedział:

„Tunel może przynieść znaczne korzyści ze względów ekonomicznych. Geograficznie tunel zaoferuje połączenie kolejowe między Finlandią, a Europą Centralną.”

Planowane jest wprowadzenie 40 pociągów pasażerskich, 11 pociągów dla samochodów, 17 pociągów dla pojazdów ciężarowych oraz 3 pociągi cargo. Czas przejazdu będzie wynosił 30 minut, a szacowana cena połączenia to 18 EUR w każdą stronę.

Co myślisz o propozycji budowy Tunelu na trasie Helsinki – Tallinn?

FinEst Link: Helsinki–Tallinn Transport Link, Feasibility Study
22 Marzec 2018

Szukaj i rezerwuj

śr., 27 wrz 2023
czw., 28 wrz 2023
Potrzebna pomoc