Vans parked up

4 kroki do bezpieczeństwa samochodów ciężarowych i vanów w 2022 r.

Niestety naruszenia bezpieczeństwa pojazdów zdarzają się każdego dnia.

Nie tylko wartość twojego pojazdu (i jego części) może przyciągnąć złodziei, ale wartość twoich osobistych przedmiotów i przewożonych towarów może również sprawić, że twój pojazd stanie się łatwym celem.

Aby poprawić bezpieczeństwo swojego vana, pamiętaj o 4 kluczowych zasadach zachowania bezpieczeństwa zarówno na drodze, jak i poza nią.

1. OBSERWUJ

Świadomość otoczenia zarówno na drodze, jak i poza nią jest niezbędna.

Jeśli zauważysz coś podejrzanego lub jeśli coś jest nie tak, natychmiast oddal się od podejrzanego miejsca.

Po zaparkowaniu pojazdu przez pewien czas upewnij się, że przeprowadzałeś codzienne przeglądy pojazdu ciężarowego/ furgonetki w celu wykrycia ewentualnych oznak uszkodzeń lub zakłóceń przed wyruszeniem.

Jeśli znajdziesz jakiekolwiek dowody szkód lub ingerencji osób trzecich, koniecznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

2. INFORMUJ

Niezależnie od tego, czy zatrzymujesz się gdzieś na całą noc, czy tylko na krótką przerwę, poinformuj kogoś, że przestałeś prowadzić.

Informowanie innych – czy to szefa, współpracownika czy przyjaciela – może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa Tobie i Twojemu pojazdowi.

(Pamiętaj: chociaż powiadomienie kogoś, komu ufasz o swojej lokalizacji, jest dobrą rzeczą, ujawnienie swojej lokalizacji w mediach społecznościowych może sprawić, że staniesz się celem przestępców, nawet jeśli Twoje konto jest prywatne. Nigdy nie udostępniaj publicznie swojej lokalizacji online.)

Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się podejrzanie w pobliżu Twojego pojazdu, zgłoś to do punktu dostawy/ochrony magazynu lub do jednostki antyterrorystycznej.

3. ZABEZPIECZ

Jaka jest lista rzeczy, które musisz zrobić, aby chronić swój pojazd?

Aby zapewnić sobie i swojemu pojazdowi bezpieczeństwo, istnieje wiele środków ostrożności, które można podjąć, w tym:

  • Parking na obszarze z monitoringiem
  • Dodanie świateł bezpieczeństwa, zamykanych bram lub pachołków może szybko poprawić bezpieczeństwo Twojego pojazdu
  • Nie zostawiaj kosztowności wewnątrz furgonetki
  • Jeśli jesteś menedżerem floty, upewnij się, że Twój zespół jest świadomy właściwych procedur bezpieczeństwa (i ich znaczenia).
  • Kupując furgonetkę, traktuj bezpieczeństwo jako priorytet. Sprawdź, czy zakupiony samochód dostawczy ma w standardzie odpowiedni zestaw zabezpieczający i rozważ zakup przydatnych dodatków, takich jak zamki, immobilizery i alarmy do swoich drzwi.
  • Metale szlachetne w katalizatorach są atrakcyjne dla złodziei. Rozważ zakup i instalację urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą, aby chronić konwerter.

W czasie przerw lub podczas tankowania gwałtownie wzrasta ryzyko napadu lub kradzieży. Jako kierowca swojego pojazdu jesteś odpowiedzialny za przewożone towary podczas tranzytu. Z tego powodu mogą być potrzebne dodatkowe rzeczy, aby chronić zawartość Twojego ładunku. Obejmuje to narzędzia. W zależności od kraju/krajów, przez które będziesz podróżować, zasady dotyczące tego, co możesz, a czego nie możesz zabrać ze sobą, będą się różnić. I tak na przykład gaz pieprzowy może być przydatnym narzędziem do samoobrony, które pomaga zapobiegać napaściom lub kradzieżom. W przypadkach, w których nie ma możliwości wezwania pomocy, może to być szczególnie przydatne. W Polsce i Francji gaz pieprzowy jest legalny dla osób powyżej 18 roku życia i można go łatwo przechowywać w schowku na rękawiczki. Jednak niektóre kraje, takie jak Włochy i Portugalia, zezwalają na stosowanie gazu pieprzowego tylko za zezwoleniem. We Francji, jeśli objętość kanistra z gazem przekracza 100 ml, będzie to również wymagało specjalnego zezwolenia.

Tymczasem wiele innych krajów UE, w tym Wielka Brytania, Dania, Grecja, Belgia, Holandia i Norwegia, zabrania jej używania. Osoby złapane z gazem pieprzowym mogą ponieść poważne konsekwencje prawne.

Przewożąc towary przez różne kraje, pamiętaj, aby sprawdzić, jakie narzędzia możesz, a jakich nie możesz zabrać ze sobą – i zawsze sprawdzaj przed wjazdem do kraju.

4. MOTYWUJ

Nigdy nie pozwól, aby bezpieczeństwo było na końcu listy priorytetów.

Jeśli jesteś menedżerem floty, zapewnienie, że Twój zespół jest w pełni świadomy prawidłowych procedur bezpieczeństwa (i ich znaczenia), ma kluczowe znaczenie. Regularnie trenując swój zespół i przypominając mu o najnowszych środkach ostrożności, możesz promować bezpieczeństwo i czujność całego zespołu.

Chociaż mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał doświadczyć kradzieży lub porwania pojazdu. Pamiętaj jednak, że może się to zdarzyć, i zdarza się każdego dnia. Przestrzeganie 4 powyższych kroków może pomóc ochronić Ciebie, Twój pojazd i przewożone towary.

Aby uzyskać więcej praktycznych wskazówek i porad, zapisz się na naszą listę mailingową i nigdy nie przegap żadnego artykułu.

03 Listopad 2022

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc