Pile of road signs

2022 Zmiany w Kodeksie Drogowym dla Kierowców

Zmiany w kodeksie drogowym, które mają wejść w życie 29 stycznia 2022 roku, mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i jeźdźców konnych na brytyjskich drogach. Nowe zasady dotyczą wszystkich kierowców, w tym kierowców samochodów ciężarowych (HGV) i dostawczych.

AKTUALIZACJE KODEKSU DROGOWEGO

 • Kierowcy samochodów ciężarowych i dużych pojazdów osobowych będą teraz ponosić "największą odpowiedzialność za zmniejszanie zagrożenia stwarzanego dla innych użytkowników dróg" - nowa hierarchia będzie wyglądać następująco
  1. Piesi
  2. Rowerzyści
  3. Jeźdźcy konni
  4. Motocykliści
  5. Samochody / taksówki
  6. Samochody dostawcze / minibusy
  7. Pojazdy ciężarowe (HGV) i duże pojazdy osobowe
 • Kierowcy na skrzyżowaniach powinni teraz ustąpić pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez ulicę lub oczekującym na przejście przez ulicę, w którą skręcają
 • Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym czekającym na przejście przez pasy.
 • Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzystom i pieszym czekającym na przekroczenie skrzyżowania równoległego (połączone przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów).
 • Kierowcy nie powinni wjeżdżać przed rowerzystów, gdy skręcają oni na skrzyżowanie lub zjeżdżają z niego (w tym z ronda), zmieniają kierunek jazdy lub zmieniają pas ruchu - te nowe zasady obowiązują niezależnie od tego, czy rowerzysta korzysta z pasa dla rowerów, ścieżki rowerowej czy po prostu jedzie po jezdni.
 • Aby zapobiec zranieniu rowerzystów podczas otwierania drzwi pojazdu, należy stosować metodę The Dutch Reach - polega ona na otwieraniu drzwi ręką znajdującą się po przeciwnej stronie niż otwierane drzwi. W naturalny sposób zmusza to do odwrócenia głowy, aby spojrzeć przez ramię.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę The Highway Code guidance na gov.uk.

24 Styczeń 2022

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc