Przejdź do treści

Cork

Historia drugiego co do wielkości miasta Irlandii – Cork – sięga VI wieku. Wtedy w kronikach pojawiły się pierwsze wzmianki o klasztorze, który tu istniał (w miejscu dzisiejszej Katedry św. Findabara). Rozwój miasta przypisuje się wikingom, którzy w X wieku założyli w Cork port handlowy. Prawa miejskie nadano w 1185 roku. Miasto leży przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.

Przemysł w mieście opiera się przede wszystkim na branży farmaceutycznej. Cork to także Europejska siedziba cyfrowego giganta Apple. Miasto słynie też z kultowego ciemnego piwa Murphy’s, produkowanego tutaj przez browar Heineken. Przez wiele lat w Cork znajdowała się fabryka samochodów Ford. Fabrykę otworzono, ponieważ dziadek Henry’ego Forda pochodził z okolic miasta. Niestety ten przemysł został zastąpiony przez nowsze technologie. Teraz znajduje się tu wiele firm pracujących w biznesie internetowym i elektronicznym, na przykład Amazon.com czy wspomniany już producent smartphonów i laptopów – Apple.

Cork było od zawsze blisko związane z morzem. Świadczy o tym chociażby dewiza miasta, która po łacinie brzmi Statio Bene Fide Carinis, a po polsku oznacza „Bezpieczna przystań dla statków”.

Port w Cork to drugi pod względem richliwości port w Irlandii. Lokalizacja na południowym wybrzeżu wyspy pozwala na dogodne połączenia promowe do Francji – na trasie Cork-Roscoff. Odprawy do Francji mają miejsce z terminalu promowego Ringaskiddy (15 km od centrum Cork). Odbywają się raz w tygodniu, w okresie od marca do listopada.

W lutym 2011 roku zawieszono połączenie Cork-Swansea. Powodem było ogłoszenie upadłości armatora Fastnetline.

Trasy promowe do Cork

1 przeprawa tygodniowo
38 godzin przeprawy
1 przeprawa tygodniowo
15 godzin przeprawy
Szczegóły
2 przeprawy tygodniowo
27 godzin przeprawy

Trasy promowe z Cork

1 przeprawa tygodniowo
35 godzin przeprawy
1 przeprawa tygodniowo
15 godzin przeprawy
Szczegóły
2 przeprawy tygodniowo
27 godzin przeprawy

Cork Sczegóły

Geolocation

Brittany Ferries Cork: Ringaskiddy ferry terminal, Ringaskiddy, County Cork, Republic of Ireland

Toaleta

Automat z napojami/przekąskami

Sklepy

Prysznic

Parking Całodobowy

Restauracja

Strefa Wypoczynku

Podatki portowe płacone lokalnie

Alternatywne Porty