Przejdź do treści

Cairnryan

Cairnryan to małe portowe miasteczko leżące nad zatoką Loch Ryan w południowo-zachodniej części Szkocji. Historia miasteczka sięga 1701 roku. W czasie II Wojny Światowej, Cairnryan stał się Portem Militarnym numer 2, wybudowano wtedy połączenie kolejowe do Stanraer. Po wojnie portu używano do ładowania na statki niewykorzystanej amunicji i składowania jej w morzu. Niebezpieczny proceder pochłonął wiele ofiar.

Dziś miejsce znane jest z dość nowoczesnego portu otwartego w 1973 roku. Na początku operował tam armator Townsend Thorensen. Obecnie jest to P&O Ferries z trasą łączącą Cairnryan i Larne w Irlandii Północnej.

Drugi, nowszy terminal, od niedawna obsługuje Stena Line. Armator przeniósł tu połączenie do Belfast (zastępując trasę Stranraer-Belfast). Dodatkowo, jako część planu inwestycyjnego wartego ponad 200 milionów funtów, wprowadzono do obsługi dwa nowe promy.

Nowy terminal Steny oferuje nowoczesną infrastrukturę, strefy wypoczynku, restaruracje oraz WiFi. Terminal armatora P&O ma do użytku bar z przekąskami oraz sklep.

Trasy promowe do Cairnryan

6 przepraw dziennie
2 godziny przeprawy
Szczegóły
6 przepraw dziennie
2 godziny przeprawy

Trasy promowe z Cairnryan

6 przepraw dziennie
2 godziny przeprawy
Szczegóły
6 przepraw dziennie
2 godziny przeprawy

Cairnryan Sczegóły

Geolocation

Stena Line ferries Cairnryan: Belfast Way, Loch Ryan Port, Cairnryan, Dumfries and Galloway, DG9 8RG

P&O Ferries Cairnryan: Freight Terminal Cairnryan, The Port, Cairnryan, Scotland, DG9 8RF

Toaleta

Automat z napojami/przekąskami

Sklepy

Prysznic

Parking Całodobowy

Restauracja

Strefa Wypoczynku

Podatki portowe płacone lokalnie