Tachograf wydruk

Zmiany w unijnym prawie drogowym w 2023 – oto, co warto wiedzieć.

Ostrzega się kierowców o nowych zmianach w prawie drogowym, dotyczących tachografów.

Tachografy rejestrują informacje o czasie jazdy, prędkości i odległości i służą do upewnienia się, że kierowcy i pracodawcy przestrzegają przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Wszystkie pojazdy użytkowe zarejestrowane po raz pierwszy 1 maja 2006 r. lub później muszą być wyposażone w tachografy cyfrowe, w przeciwnym razie mogą korzystać z tachografów analogowych.
W ramach unijnych przepisów o czasie pracy kierowców, w pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy 21 sierpnia 2023 r. lub później, będzie musiał być montowany i używany Tachograf smart 2 (SMT2). Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i UE używanych w Wielkiej Brytanii i UE.

Większe bezpieczeństwo i profesjonalizm w branży

Głównymi celami tych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie manipulacji danymi z tachografów oraz zapewnienie kierowcom odpowiedniego odpoczynku między zmianami i okresami intensywnej jazdy.

Przepisy ułatwiają przejście przez kontrolę i dotarcie do celu na czas. Organy w dowolnym kraju UE mogą przeprowadzać zdalne kontrole i pod warunkiem, że Twoje dane z tachografu są prawidłowe, będziesz mógł kontynuować podróż bez zatrzymania. Jest to kluczowy powód, aby upewnić się, że nie ma żadnych naruszeń. Istniejące pojazdy ze starymi tachografami mogą nadal podlegać kontrolom drogowym, dlatego prawidłowa obsługa wszystkich tachografów jest nadal niezwykle ważna.

W przeszłości niektórzy kierowcy i właściciele ciężarówek manipulowali danymi tachografu, aby uniknąć przestrzegania norm bezpieczeństwa kierowców. Przepisy UE mają to znacznie utrudnić, a jednocześnie nie utrudniać i nie opóźniać tych, którzy przestrzegają niepotrzebnych kontroli.

Ważne daty

W przypadku pojazdów zarejestrowanych przed 21 sierpnia 2023 r. i używanych do podróży międzynarodowych między Wielką Brytanią a UE tachograf smart 2 będzie musiał zostać zainstalowany w trzech przypadkach (wszystkie przypadki dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, a także w Unii Europejskiej):

31 grudnia 2024 r. lub później, dla pojazdów wyposażonych w tachograf analogowy lub tachograf cyfrowy;

19 sierpnia 2025 r. lub później, dla pojazdów wyposażonych w inteligentny tachograf 1;

Od 1 lipca 2026 r. lub później dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, w tym przyczep lub naczep, o masie od 2,5 do 3,5 ton, używanych do transportu na wynajem lub za wynagrodzeniem.

Dodatkowe cechy SMT2

Oprócz monitorowania czasu jazdy i odpoczynku, SMT2 będzie wykorzystywany do egzekwowania przepisów dotyczących kabotażu i oddelegowania. Nowy inteligentny tachograf rejestruje przekroczenia granicy oraz załadunek i rozładunek.

POMOC W DOKUMENTACJI CELNEJ

Regulacje prawne, nowe przepisy, dokumentacje- to wszystko może niestety okazać się bardzo stresujące dla firm. Nasza siostrzana firma Customs Link istnieje po to, aby problematyczne kwestie nie spędzały snu z powiek naszym klientom.
Zapewniając kompleksowe rozwiązanie, nasz zespół ekspertów może wesprzeć Twoją firmę w obecnej sytuacji gospodarczej.

Skontaktuj się z ekspertem CustomsLink już dziś.

24 Styczeń 2023

Szukaj i rezerwuj

pt., 1 gru 2023
sob., 2 gru 2023
Potrzebna pomoc