Orcelle Wind project

Słońce, wiatr i morze z E/S Orcelle- zeroemisyjny, napędzany wodorem koncept statku towarowego.

W 2022 r. Wallenius Marine i KNUD E. HANSEN podpisały umowę, zgodnie z którą KNUD E. HANSEN dołączy do projektu zaprojektowania pierwszego na świecie statku RoRo na napęd wiatrowy, jako Naval Architects, kluczowego elementu strategii dekarbonizacji floty Walleniusa Wilhelmsena. Jjego ambicją jest rozpoczęcie żeglugi pod koniec 2026 lub na początku 2027 roku.

Orcelle Wind to napędzany wiatrem Pure Car Truck Carrier, rodzaj głębokomorskiego statku Roll On, Roll Off (Ro-Ro).

Będzie miał 220 metrów i pomieści ponad 7 000 samochodów, ale będzie też mógł przewozić sprzęt drobnicowy i rolkowy.

Jest to także pierwszy statek z koncepcji Oceanbird, przeznaczony głównie dla statków napędzanych wiatrem. Koncepcja pokazuje, że teoretycznie możliwe jest zmniejszenie emisji ze statków nawet o 90 procent, jeśli wszystkie czynniki wpływające na emisje zostaną zharmonizowane.

Ambitny projekt inżynieryjny

Orcelle ma trzy sztywne żagle, każdy o powierzchni 1400 m2, wykonane z materiału kompozytowego, które można obracać i ustawiać tak, aby łapały wiatr. Co więcej, każdy z tych żagli zawierałby 800 m2 paneli fotowoltaicznych, które generowałyby maksymalnie 2500 kW energii słonecznej; gdy nie są używane do napędu, żagle byłyby złożone z powrotem na górnym pokładzie statku, aby zmaksymalizować ilość otrzymywanej energii słonecznej.

Więcej elementów wytwarzających energię elektryczną znajduje się pod statkiem. Łączenie pływaków ze stępką głównego kadłuba to 12 poziomych płetw, po trzy na każdym pływaku. Są one skonfigurowane tak, aby poruszały się w górę iw dół, gdy statek porusza się po wodzie, a ruch jest przekształcany w energię elektryczną przez silniki hydrauliczne.

Planuje się magazynowanie energii słonecznej i fal w postaci wodoru, uzyskiwanego przez elektrolityczne rozszczepianie wody morskiej; WWL przyznaje, że będzie to wymagało rozwoju nowych technologii. Wodór byłby ponownie przetwarzany na energię elektryczną w pokładowych ogniwach paliwowych o łącznej mocy 10 000 kW; zespół projektowy powiedział, że dostarczyłyby one około połowy energii wykorzystywanej do faktycznego napędzania statku.

Innymi energochłonnymi systemami byłby układ napędowy działający poprzez trzepotanie płetw zamontowanych na stępce, gdy nie są one poruszane przez fale, wraz z urządzeniami pokładowymi, takimi jak oświetlenie, wentylacja, sterowanie, nawigacja i obsługa sprzętu. Będą one zasilać energię elektryczną wytwarzaną przez statek, podczas gdy inne systemy, takie jak podnoszenie i opuszczanie rampy rufowej oraz dostosowywanie wysokości pokładów ładunkowych do różnych typów pojazdów, wykorzystywałyby energię hydrauliczną.

9 mln euro dotacji na nowoczesny projekt

Wallenius Wilhelmsen i partnerzy projektu zabezpieczyli finansowanie z programu Horyzont Europa w łącznej wysokości 9 mln EUR na wsparcie budowy statku. W ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie aspekty planowania, budowy i obsługi statku napędzanego wiatrem, Orcelle Wind, mają zostać zakończone.

Dotacja w wysokości 9 mln EUR została podzielona między jedenastu partnerów – każdy z nich wnosi coś wyjątkowego.

Razem reprezentują oni 360-stopniową perspektywę na napęd wiatrowy – w tym wyznaczanie tras pogodowych, projektowanie statków, orkiestrację łańcucha dostaw i szkolenie załogi w celu zainstalowania platformy testowej na istniejącym statku. Zakres projektu obejmuje przygotowanie Orcelle Wind do komercyjnego obrotu.

Bez wątpienia Orcelle Wind jest jednym z najciekawszych pomysłów na zieloną przyszłość transportu morskiego.

We Freightlink uważnie obserwujemy poczynania operatorów względem planów na dekarbonizację flot tak, aby nasi klienci byli informowani o najważniejszych wydarzeniach.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z planowaną podróżą, koniecznie skontaktuj się z naszym ekspertem tutaj.

Natomiast aby zarezerwować swoją kolejną podróż, możesz to zrobić przy pomocy naszego systemu online, dzięki aplikacji FL lub dzwoniąc do naszego zespołu obsługi klienta.

03 Marzec 2023

Szukaj i rezerwuj

sob., 9 gru 2023
ndz., 10 gru 2023
Potrzebna pomoc