UK Government logo

Przepływ towarowy z Irlandii do Wielkiej Brytanii NIE będzie dotknięty zmianami od stycznia 2022 r.

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował dzisiaj (15 grudnia 2021 r.), że przepływ towarowy z Republiki Irlandii do Wielkiej Brytanii NIE będzie dotknięty zmianami w kontroli granicznej wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2022 r., aż do odwołania. Wynika to z trwających dyskusji na temat Protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

"Rząd zdecydował, że właściwym rozwiązaniem jest tymczasowe przedłużenie obecnych ustaleń dotyczących przewozu towarów z wyspy Irlandii do Wielkiej Brytanii na czas trwania dyskusji na temat Protokołu.

Oznacza to, że towary przewożone z wyspy Irlandii bezpośrednio do Wielkiej Brytanii będą nadal transportowane na podstawie obecnie obowiązujących ustaleń, aż do odwołania; i nie będą, na razie, dotknięte zmianami wprowadzanymi 1 stycznia dla wszystkich innych towarów przyjazdowych."

Zmiany w kontroli granicznej Republika Irlandii - GB

Od 1 stycznia, przepływ towarowy z Republiki Irlandii do Wielkiej Brytanii:

  • NIE będzie wymagał pełnej kontroli importowej (GMR) do Wielkiej Brytanii
  • NIE będzie wymagał wstępnego zgłoszenia towarów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS)

Pełna kontrola importu będzie nadal wymagana dla przepływu towarów z reszty UE do GB. Obowiązywać również będzie istniejąca kontrola dla przepływu towarów z GB do IE.

Pełne oświadczenie rządu brytyjskiego w sprawie kontroli granicznej jest dostępne na stronie internetowej parlamentu brytyjskiego.

16 Grudzień 2021

Szukaj i rezerwuj

pt., 1 gru 2023
sob., 2 gru 2023
Potrzebna pomoc