UK Government logo

,,Nowe podejście" (ang. "New Approach") rządu brytyjskiego do kontroli importu i co to oznacza dla firm

28 kwietnia 2022 r. minister ds. Brexitu i efektywności rządu ogłosił, że nowe kontrole w ruchu pomiędzy UE a UK, które miały wejść w życie 1 lipca 2022 r., zostały odroczone do odwołania.

W swoim wstępnym oświadczeniu Jacob Rees-Mogg powiedział:

,,Pozostałe kontrole importu towarów z UE nie będą już wprowadzane w tym roku - co pozwoli brytyjskim firmom zaoszczędzić do 1 mld funtów kosztów rocznych... Zamiast tego rząd przyspiesza nasz innowacyjny program digitalizacji brytyjskich granic, wykorzystując nowe technologie i dane, aby zmniejszyć utrudnienia i koszty dla przedsiębiorstw i konsumentów. Jest to nowe podejście na nową erę, w której Wielka Brytania maksymalizuje korzyści płynące z opuszczenia UE i wprowadza właściwą politykę dla naszego handlu z całym światem."

W tym samym czasie rząd ogłosił, że w tym roku nie zostaną wprowadzone dalsze kontrole importu towarów z UE.

Podczas gdy wszystkie istniejące kontrole pozostaną aktualne, poniższe zostały odroczone do końca 2023 roku:

  • Wymóg, aby dalsze kontrole sanitarne i fitosanitarne (SPS) towarów importowanych z UE, które obecnie odbywają się w miejscu przeznaczenia, zostały przeniesione do Granicznego Punktu Kontroli (BCP).
  • Wymóg dotyczący deklaracji bezpieczeństwa i ochrony (SSD) dla towarów importowanych z UE.
  • Wymóg dalszych świadectw zdrowia i kontroli SPS dla towarów importowanych z UE.
  • Zakazy i ograniczenia dotyczące importu schłodzonego mięsa z UE.

Dlaczego rząd opóźnił wprowadzenie kontroli?

W związku ze wzrostem kosztów utrzymania i energii spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę, rząd poszukuje sposobów zmniejszenia presji wywieranej na przedsiębiorstwa, by podnosić ceny.

Jak podaje biuro prasowe:

"Rząd doszedł do wniosku, że błędem byłoby nakładanie nowych wymogów administracyjnych na przedsiębiorstwa, które mogą przerzucić związane z tym koszty na konsumentów".

W związku z tym rząd postanowił opóźnić wprowadzenie dodatkowych kontroli najwcześniej do przyszłego roku, a jesienią tego roku opublikuje docelowy model operacyjny, aby ustalić nowy plan kontroli importu na granicach w 2023 roku.

Co to oznacza dla firm?

Przedsiębiorstwa nie będą już musiały przygotowywać się do nowych kontroli importu w lipcu.

Według rządu zmiany te pozwolą również zaoszczędzić przedsiębiorstwom w tym roku około 1 mld funtów.

W jaki sposób przygotowujemy się, aby pomóc naszym klientom?

Wykorzystujemy ten przedłużony okres przed wejściem w życie kontroli importu na doskonalenie naszych usług, tak aby w momencie ich wprowadzenia w 2023 r. być gotowym do udzielenia pomocy klientom w związku z tymi zmianami.

Zorganizowanie biletów na prom towarowy i załatwienie odpowiednich formalności celnych może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Ale we Freightlink możemy Ci pomóc w obu tych kwestiach. Od deklaracji importowych i eksportowych po przepustki portowe, deklaracje ENS i EXS, pomożemy Ci przewieźć towary z punktu A do punktu B.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Ci w rezerwacji promów towarowych i deklaracji celnych, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów już dziś.

04 Maj 2022

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc