Ferry sailing on a sunny sea

Jak kierowcy mogą chronić się przed letnimi upałami

Przygotuj się na wysokie temperatury dzięki naszemu przewodnikowi dla kierowców.

Kierowcy samochodów ciężarowych i dostawczych powinni podjąć dodatkowe kroki w celu przygotowania się do zarówno krótkich, jak i długich podróży w miesiącach letnich.

Oto, w jaki sposób Ty i Twoi kierowcy możecie przetrwać letnie upały i zagwarantować spokojną podróż.

  1. Zadbaj o ochronę (i nawodnienie)

Zacznijmy od podstaw.

Ochrona skóry i oczu przed promieniami UV jest równie ważna na drodze, jak i poza nią.

Długotrwała ekspozycja na słońce może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry i poważnie uszkodzić wzrok. Nawet odbijające się od nawierzchni drogi światło słoneczne może z czasem uszkodzić wzrok. Z kolei odwodnienie może spowodować udar słoneczny i znużenie cieplne.

Okulary przeciwsłoneczne (z ochroną UV400) i krem przeciwsłoneczny to najlepsza ochrona przed promieniami UV, a picie dużej ilości wody pomoże uregulować Twoją temperaturę ciała.

  1. Zimne okłady

Znacząca część ciepła organizmu jest wytwarzana przez głowę, twarz i szyję. Jednym z prostych sposobów na obniżenie temperatury ciała podczas długich podróży jest umieszczenie zimnego, mokrego ręcznika na czole lub szyi na kilka minut.

(Należy pamiętać, że można to zrobić tylko wtedy, gdy pojazd jest bezpiecznie zaparkowany).

Jednym ze sprawdzonych sposobów na przechowywanie ręczników i utrzymywanie ich w chłodzie podczas upałów jest użycie torebki do zamrażania wypełnionej wkładami chłodzącymi. Możesz także używać tych samo-chłodzących się pojemników do przechowywania wody.

Inne niezbędne rzeczy, które należy mieć przy sobie, to leki na ból głowy lub katar sienny/alergię, aloes w żelu na oparzenia słoneczne i kapelusz dający cień.

  1. Zadbaj o klimatyzację

Pierwszą rzeczą, jaką większość z nas robi podczas prowadzenia samochodu w upalne dni, jest włączenie klimatyzacji. Chociaż nasze pozostałe wskazówki na tej liście są ważne, korzystanie z wbudowanej klimatyzacji lub termostatu jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie chłodu w tym upale.

Dlatego ważne jest, abyś dbał o swoją klimatyzację, tak aby była dostępna wtedy, gdy jej będziesz najbardziej potrzebować.

Można to zrobić na kilka sposobów, między innymi:

Nie otwieraj okien

Otwieranie okien podczas gdy klimatyzacja jest włączona, może hamować jej wydajność.

Włączaj klimatyzację co tydzień

Zalecamy włączanie klimatyzacji na 10 minut nieprzerwanej pracy, aby zoptymalizować wydajność sprężarki i utrzymać optymalne ciśnienie gazu.

  1. Sprawdź ciśnienie w oponach

W sezonie letnim rozerwanie opony jest częstym zjawiskiem na drodze.

Jest to spowodowane zbyt niskim ciśnieniem i uszkodzonymi oponami ulegającymi zwiększonemu tarciu podczas upałów, co powoduje opóźnienia w podróży.

Aby uniknąć takich opóźnień, zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach pojazdu przed wyruszeniem w drogę.

  1. Bądź przygotowany na letnie zmiany

Rozerwanie opony to nie jedyne nieoczekiwane zdarzenie, na które kierowcy powinni być przygotowani.

Od motocyklistów po letnie ulewy, latem kierowcy powinni spodziewać się niespodzianek - zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Zawsze bądź świadomy swojego otoczenia.

Jeśli czujesz, że Twoja koncentracja zaczyna słabnąć z powodu upału, pamiętaj, aby zjechać na pobocze i zrobić sobie zasłużoną przerwę.

  1. Podróżujesz ze zwierzętami?

Chociaż wszyscy kierowcy muszą być przygotowani na walkę z letnimi upałami, osoby podróżujące ze zwierzętami, jak np. psy, muszą być gotowe na wszystko. Korki i inne opóźnienia mogą wydłużyć czas podróży nawet o kilka godzin, dlatego bardzo ważne jest, aby mieć przy sobie wszystkie niezbędne rzeczy (zimną wodę, matę chłodzącą itp.) i dodatkowe zapasy na wypadek ewentualnych nieprzewidzianych opóźnień.

Gdy temperatura na zewnątrz wynosi 22 stopnie Celsjusza, temperatura wewnątrz samochodu może wzrosnąć nawet do 47 stopni, więc pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać psa w zaparkowanym samochodzie.

  1. Sprawdź zbiornik paliwa

Czy wiesz, że podczas ciągłego hamowania i ponownego ruszania zużywasz więcej paliwa? W okresie letnim ruch na drogach jest wzmożony, co zwiększa ilość zużywanego paliwa.

Dlatego ważne jest, aby sprawdzić zbiornik paliwa przed rozpoczęciem podróży i zaplanować czas na dodatkowe przerwy.

  1. Rób częste przerwy

Niezależnie od tego, czy podróżujesz z najlepszym przyjacielem człowieka, czy sam, robienie regularnych przerw w podróży da ci szansę na ochłodzenie się, rozprostowanie nóg, a nawet znalezienie cienia do odpoczynku. Będzie to również okazja do ponownego nałożenia kremu przeciwsłonecznego, napicia się wody i wypróbowania wskazówki nr 2. Planuj z wyprzedzeniem i zastanów się, gdzie zatrzymasz się podczas swojej podróży.

Aby uzyskać więcej wskazówek dla kierowców, aktualności od operatorów promów i wiadomości branżowe, zapisz się na naszą listę mailingową.

26 Lipiec 2023

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc