11 porad – jak pozostać bezpiecznym będąc kierowcą ciężarówki

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jako kierowcy pojazdu ciężarowego jest bardzo ważne. Pod spodem przedstawiamy 11 metod na to, abyś czuł się bezpiecznie podczas pracy.

 1. Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem. W miarę możliwości unikaj tras rozpoznawanych jako niebezpieczne.

 2. Zostawiając pojazd bez opieki, zawsze wyciągaj kluczyki ze stacyjki i zamykaj drzwi. Nawet, jeżeli wychodzisz tylko na chwilkę, by zapłacić za paliwo. Ryzyko włamania i utraty ładunku jest zbyt wysokie.

 3. Upewnij się, że drzwi są zamknięte(zakluczone) podczas jazdy. Ryzyko włamania do kabiny istnieje również podczas postoju na światłach lub w korku. Powinieneś wiedzieć jak używać systemów antywłamaniowych i korzystać z nich kiedy to możliwe.

 4. Postoje nocne powinny odbywać się na autoryzowanych parkingach – zawsze kiedy jest to możliwe. Unikaj ciemnych, odizolowanych miejsc. Szukaj znaków „Park Mark”, które oznaczają teren sprawdzony przez policję i spełniający wymogi prawne. Staraj się parkować w taki sposób, by uniemożliwić wejście do tylnich drzwi naczepy.

 5. Jeżeli zostaniesz poproszony przez klienta o dostarczenie ładunku pod inny adres, zawsze sprawdź z przełożonym, czy rzeczywiście zmiana jest autoryzowana. Jest to popularna metoda złodziei. Bardzo ważne jest Twoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo ładunku.

 6. Staraj się jechać nieprzerwanie przez co najmniej 4 godziny lub 320 kilometrów. Jest małoprawdopodobne, że potencjalny złodziej, będzie Cię śledził przez tak długi czas lub odcinek.

 7. Podczas przewożenia towarów wysokiej wartości, staraj się jeździć razem z innymi zaufanymi kierowcami. Istnieje większe ryzyko kradzieży lub włamania jeżeli kierowca jest sam.

 8. Używaj specjalnej karty: Vulnerable Load Card – która może odstraszyć potencjalnych złodziei.

 9. Trzymaj dokumenty pojazdu i ładunku w bezpiecznym miejscu. Nie rozmawiaj z nikim na stacji benzynowej lub w innych miejscach na temat ładunku jaki przewozisz i gdzie go dostarczasz. Nie zachęcaj potencjalnego złodzieja, żeby Cię okradł.

 10. Jeżeli zauważysz, że ktoś włamał się do naczepy, nie opuszczaj pojazdu. Nie warto. Zablokuj drzwi, włącz silnik i światła oraz użyj klaksonu by przykuć uwagę innych. Żaden złodziej nie chce zostać przyłapany więc może go to odstraszyć. Oczywiście od razu zadzwoń po policję.

 11. Za każdym razem, gdy wracasz do pojazdu po przerwie lub rozładunku, sprawdź czy widzisz jakiekolwiek ślady włamania.

Podsumowując, zdrowy rozsądek jest tutaj kluczowy, bądź bardzo uważny i ostrożny.

24 Październik 2016

Szukaj i rezerwuj

pt., 12 kwi 2024
sob., 13 kwi 2024
Potrzebna pomoc