ciężarówka

Zabezpieczanie ładunku podczas transportu promem w okresie zimowym

Okres jesienno-zimowy, który właśnie nastał, to czas kiedy firmy świadczące usługi promowe przypominają klientom o należytym zabezpieczaniu ładunku aby odpowiednio przygotować transport na trudne warunki pogodowe.

Jeżeli w okresie jesiennym i zimowym podróżujecie Państwo promem, należy zwrócić uwagę na kilka spraw w celu zapewnienia, że pojazd jest należycie przygotowany do transportu oraz, że przewożony przez Państwa ładunek jest zabezpieczony.

Po pierwsze, trzeba zawsze upewnić się, że przewożony towar jest właściwie rozmieszczony i zabezpieczony naciągami lub w innej formie, w sposób wymagany do transportu drogą morską.

Po drugie, pojazdy przekraczające masę 3,5 tony muszą być przygotowane do właściwego zabezpieczenia na statku. Oznacza to, że wszystkie elementy ładunku podczas transportu na statku muszą posiadać odpowiednią ilością mocowań - zwykle po każdej stronie co najmniej 4 uchwyty zamocowane do podwozia w celu zapewnienia bezpieczeństwa ładunku i mocowania.

Pojazdy o długości poniżej 9m i o masie od 3,5 do 20 ton zwykle wymagają minimum po 2 uchwyty na każdą stronę pojazdu. Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający sposoby mocowania.

Jeżeli Państwa pojazd przybył do portu ale metoda mocowania pojazdu do statku jest nieodpowiednia, pojazd może nie być dopuszczony do transportu. Powyższe zasady obowiązują przez cały rok, ale w szczególności istotne są podczas złych warunków pogodowych.

Naczepy niesprzęgniętej z pojazdem nie należy podczas transportu mocować na podporach podwozia, ale należy ją mocować za pomocą naciągów zamocowanych do uchwytów. Naczepa znajdująca się w wykazie pojazdów do transportu, nie posiadająca odpowiedniego uchwytu do mocowania naciągu nie będzie dopuszczona do transportu.

Ogólnie, na promie obowiązuje zasada, że ostateczną decyzję o dopuszczeniu lub odrzuceniu pojazdu do transportu podejmuje Kapitan. Operatorzy pojazdów ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, że podczas transportu promem dany pojazd i ładunek są zabezpieczone w możliwie najlepszy sposób umożliwiający ich bezpieczny transport.

12/11/2015

Szukaj i rezerwuj

pon., 26 wrz 2022
wt., 27 wrz 2022
Potrzebna pomoc