Francuska Autostrada A1

Wskazówki dla kierowców za granicą

Poniżej przedstawiamy w skrócie naistotniejsze wskazówki dla transportowych firm towarowych takich, jak kurierzy, operatorzy ciężarówek, tirów, którzy nie mogą sobie pozwolić na przeoczenie podczas jazdy na trasach międzynarodowych.

Oprócz spełnienia priorytetowego wymogu posiadania pozwolenia dopuszczenia pojazd do ruchu w obiegu międzynarodowym, przed wyruszeniem w podróż następujące punkty są warte rozważenia, aby transport i praca kierowcy były bezproblemowe.

Dokumenty przewozowe(zlecenie, pozwolenie, licencja adr/na przewóz makulatury)

W zależności od typu transportu i przewożonego towaru, dokumenty, jakie musi mieć przy sobie kierowca mogą obejmować licencje na przewóz materiałów niebezpiecznych lub makulatury, odpadów czy też konieczność posiadania podpisanej i wypełnionej dokumentacji celnej.

Oprócz wymienionych, w każdym pojeździe poruszającym się w towarowym obiegu międzynarodowym, powinny znajdować się winiety, aktualny przegląd pojazdu, ubezpieczenie i pozwolenie na prowadzenie użytkowanego pojazdu, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, paszport, dowód tożsamości (dokument ze zdjęciem). Wskazane jest, aby kopia zapasowa wszystkich powyższych dokumentów znajdowała się w bazie transportowej firmy na wypadek zagubienia lub kradzieży oryginałów.

Tachografy

Tachografy powinny być prawidłowo ustawione, a kierowcy są zobligowani do przestrzegania limitu dopuszczalnych godzin pracy oraz konieczności przerw odpoczynkowych. Dane wykresowe z tachografu wraz ze wszystkimi okresami odpoczynkowymi muszą znajdować się w pojeździe na wypadek kontroli drogowej. Listy z danymi tachografu powinny być dostępne w języku wszystkich krajów, które kierowca zamierza odwiedzić w czasie jazdy.

Fundusze na podróż

Gotówka lub karta płatnicza ze środkami na pokrycie opłat drogowych, rachunków za paliwo, opłat za przejazd, ewentualnych kar i kosztów związanych z niespodziewanymi grzywnami, postojami parkingowymi. Jeśli tego wcześniej nie zaplanujesz, może cię to drogo kosztować. Należy więc spodziewać się najgorszego i być na to przygotowanym ze strony finansowej, wówczas powstały problem nie będzie aż tak trudny do przejścia.

Zestaw ratunkowy

W wyposażeniu pojazdu powinna znajdować się kamizelka wysokiej widoczności, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Niektóre kraje wymagają posiadania dodatkowego wyposażenia w postaci zapasowych żarówek czy zestawów do pomiaru alkoholu we krwi - alkomat (przykład: Niemcy), wskazanym jest zatem, aby zapoznać się szczegółowo z restrykcjami, jakie obowiązują we wszystkich krajach, do których planujemy transport. Sprawdź dokładne wytyczne w sekcji Przewodniki Po Krajach, jeśli nie jesteś pewien/pewna wymogów obowiązujących na danym terytorium.

Ograniczenia

Restrykcje prędkości, wymiarów/wagi pojazdów i czasu jazdy różnią się w zależności od kraju, do którego planujemy transport.

Następujące przewodniki po krajach mogą przydać się podczas planowania transportu międzynarodowego :

Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Malta Norwegia Wyspy Normandzkie i Wyspa Man

Przeczytaj więcej na temat kierowców za granicą:

1.Elastyczność Kluczowym Słowem w Nowej Odsłonie Logistyki

2.Jakie są zalety bycia zawodowym kierowcą?

3.Bycie kierowcą zawodowym - Samozatrudnienie a Umowa Zlecenie

4. Lepsze kupno pojazdu czy leasing?

5.Kierowca- właściciel - czyli jak zacząć?

6.Wskazówki dla kierowców za granicą

7. Wymagania licencyjne dla kierowców w ruchu międzynarodowym

8. Kierowcy ciężarowi działają na skalę międzynarodową

14 Wrzesień 2015

Szukaj i rezerwuj

śr., 10 sie 2022
czw., 11 sie 2022
Potrzebna pomoc