kierowca w anglii

Winieta drogowa generuje rocznie 40 mln funtów

Departament Transportu (DOfT) poinformował niedawno, że podatek od samochodów ciężarowych (HGV Levy), który został wprowadzony w kwietniu 2014 roku wygenerował do tej pory przychody w wysokości 44 milionów funtów. Niezaprzeczalnie świetna wiadomość dla rządu Wielkiej Brytanii, ale co może oznaczać dla kierowców i na co dokładnie przeznaczone są fundusze?

Podatek drogowy (Road Tax) został wprowadzony, ponieważ poprzedni rząd Wielkiej Brytanii uważał, że GB stanie się w przyszłości jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia zagranicznych interesów. I miał całkowitą rację, a pojazdy o masie powyżej 12 ton przyczyniają się do utrzymania i naprawy dróg. Wysoki poziom natężenia ruchu zdecydowanie się nie obniży, a Wielka Brytania nie jest członkiem UE korzystającym z Euro.
Brytyjska gospodarka wzrosła znacząco w 2014 roku, ale zmniejszyła się w 2015 roku. Niedawno stopa procentowa GB utrzymana została na poziomie 0,5%, wprowadził to Bank Angii w celu zwiększenia przychodów, ponieważ bardzo niska inflacja wpłynęła dość negatywnie na ogólną sytuację i w kwietniu wyniosła - 0,1%. Tym samym skreślając szanse na wzrost w 2015 roku.

Jak wynika z przeprowadzonych prognoz, ruch drogowy w Wielkiej Brytanii nie zwiększy się znacząco w niedalekiej przyszłości, zatem stawki najprawdopodobniej również nie wzrosną. Publiczne dane wskazują, że od 2014 roku zostało zakupionych ok 1,8 mln winiet drogowych przez kierowców z 90 krajów (z czego 50 spoza Europy) udowadniając tym samym korzystną dla kraju decyzję. Na początku przewidywano jednak, że przyniesie ona negatywny w skutkach efekt.

Dlaczego brytyjski rynek transportu popiera winietę drogową?

Pojazdy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii regularnie opłacają opłaty nałożone na nich we Francji, Niemczech, Hiszpanii oraz w innych krajach ( jeśli kiedykolwiek przejeżdżałeś przez Francję sam wiesz jak bolesne może być dla twojego kieszeni) . Firmy brytyjskie stwierdziły zatem, że jest to całkowicie sprawiedliwe. Rząd zapewnił jednak, że wszelkie fundusze uzyskane z podatku drogowego przekazane zostaną na poczet utrzymania, udogodnień oraz naprawy dróg i autostrad.

Bądź ostrożny! Za niezapłacenie winiety kierowca może zapłacić 300 funtów kary! Od 2014 roku agencje ruchu drogowego obciążyły kierowców 2000 mandatów oraz kar pieniężnych w wysokości 700,000 funtów.

Przeczytaj więcej na temat winiety drogowej na: Freightlink przewodnik dot. podatku HGV Levy

12 Sierpień 2015

Szukaj i rezerwuj

czw., 30 lis 2023
pt., 1 gru 2023
Potrzebna pomoc