Sweden Introduce Border Check over Migrant Crisis

Szwecja Wprowadza Kontrole Graniczne Spowodowane Imigrantami

Szwecja wprowadziła Kontrole dowodów tożsamości dla przyjeżdżających do Danii. Nowe metody kontroli zostały wprowadzone z powodu narastającej presji politycznej w sprawie kryzysu imigrantów napływających do kraju. Na ten moment jest to zarówno wada jak i zaleta dla liberalnej Szwecji.

2015 rok Europa na pewno zapamięta kryzys imigrantów jako zdecydowanie największy od dawna, szczególnie biorąc pod uwagę centralne Niemcy oraz port w Calais kulminując najwięcej problemów na kanale La-Manche. W 2015 roku Szwecja otrzymała ponad 150 000 zgłoszeń o przyznanie azylu politycznego - Szwecja mimo swojej geograficznej wielkości zamieszkała jest przez mniej niż 10 milionów ludzi.

Jak to wpłynie na kierowców ciężarówek i vanów? Będzie to oznaczało kolejki, opóźnienia na przeprawach przez most, nie wiadomo jeszcze jak duże, aczkolwiek negocjacje polityczne między Szwecją a Danią trwają.

Aby przeprawić się na trasie Immingham-Esbjerg potrzeba przejechać również przez most Oresund, aby dostać się do Szwecji.

Istnieje wiele alternatywnych tras, w razie potrzeby ominięcia mostu Oresund, jedną z nich jest trasa z Immingham do Brevik, która prowadzi do Norwegii. Innym sposobem może być również przepłynięciu kanału La- Manche używając Eurotunnelu bądź promem na trasach Calais- Dover lub Dunkierka-Dover. Oczywiście oznacza to przejazd przez Niemcy, a następnie prom z Travemunde do Rostock przez Szwecję.

Wszyscy podróżujujący przez most Oresund lub prom nie zostaną wpuszczeni bez posiadania ważnych dokmentów. Ponad 15,000 kierowców każdego dnia przejeżdża przez most Oresund łączący Malmo oraz Lund z Kopenhagą - stolicą Danii.

Ale czy tak naprawde wpłynie to na firmy spedycyjne? Potencjalnie, tak. W odpowiedzi na negocjacje ze trony Szwecji, Dania również zdecydowała się wprowadzić kontrole graniczne z Niemcami, ich południowym sąsiadem, co w efekcie stworzyło efekt domina. Lars Loekke Rasmussen, duński premier twierdzi, że zamnknięcie szwedzkich granic spowoduje poważne natężenie ruchu ze strony Danii. Nowe polityczne negocjajcje dowodzą, iż zamknięcie ich spowoduje również zaburzenia w turystyce, a polityczni przywódcy kraju są nastawieni do tego dość sceptycznie oraz nerwowo. Prowadzone są również negocjacje dotyczące kontroli dowodów tożsamości, który z organów poniesie koszty tej operacji oraz odpowiedzialność.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział w wywiadzie: "Wolność wjazdu jest jednym z największych dokonań Unii Europejskiej, strefa Schengen jest ważna, ale na ten moment znajduje się w niebezpieczeństwie."

Porady dla podróżujących:

Uwaga: firmy transportowe zostaną obciążone 50,000 tysiącami szwedzkich koron (około €5,400) za nieokazanie ważnego dokumentu tożsamości. A więc przeprawy przez most czy promowe z całą pewnością zostaną zaburzone przez natężony ruch oraz kolejki w porcie.

04 Kwiecień 2016

Szukaj i rezerwuj

pon., 26 wrz 2022
wt., 27 wrz 2022
Potrzebna pomoc