Ostrzeżenie

The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
paszport

Rekordowy wzrost liczby aplikacji o irlandzki paszport - Brexit

W ostatniej części artykułu o następstwach Brexitu opisaliśmy sytuację Irlandii w procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po prawie roku od referendum w sprawie Brexitu Sky News przedstawił raport, w którym pokazuje, że Dublin zanotował wzrost w ilości otrzymywanych aplikacji o paszport od osób mieszkających w Wielkiej Brytanii o ponad 70%.

Osoby urodzone w Irlandii Północnej lub te mieszkające w Wielkiej Brytanii ale mające Irlandzkich rodziców mają automatyczne prawo do otrzymania irlandzkiego paszportu.

Ambasador Dan Mulhall powiedział: „ W tym roku zanotowaliśmy wzrost w ilości aplikacji o ponad 70% - wszystkie od osób mieszkających w Wielkiej Brytanii.”

Raport prezentuje, że w ciągu roku wystawianych jest około 50,000 irlandzkich paszportów, a około 70,000 było wystawionych w zeszłym roku.

W poprzednim artykule władze Dublina wyraziły zaniepokojenie możliwością ponownego ustalenia tzw. „twardych granic” z Irlandią Północną po Brexicie. To zagadnienie będzie wielokrotnie poruszane podczas rozmów o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podczas swojej niedawnej wizyty, Michel Barnier, negocjator do spraw Brexitu, zapewnił Irlandię, że „będzie pracował nad tym, by uniknąć tak zwanych twardych granic”.

Mr Mulhall powiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby Wielka Brytania została w Unii Europejskiej. To pozwoliłoby na utrzymanie najlepszych relacji z Irlandią Północną.

Bez względu na to, jaka decyzja zapadnie, będzie ona miała ogromny wpływ na przeprawy promowe do i z Irlandii.

Zapraszamy do naszego Centrum Wiedzy, po najnowsze informacje związane z Brexitem.

05 Czerwiec 2017

Szukaj i rezerwuj

śr., 10 sie 2022
czw., 11 sie 2022
Potrzebna pomoc