Pięć sposobów na bezpieczne prowadzenie pojazdu zimą.

Pięć sposobów na bezpieczne prowadzenie pojazdu zimą.

Zbliża się zima, a co za tym idzie, zbliżają się również trudniejsze warunki na drodze. Dla kierowcy pojazdu ciężarowego, może to być koszmar! We Freightlink zawsze podkreślamy, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.

Opłaca się bycie dobrze zorganizowanym i planować podróż z wyprzedzeniem.

Tutaj sprawdza się powiedzenie: „Porażka w planowaniu, jest planowaniem porażki”

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia pojazdów w złych warunkach pogodowych.

 1. Dystans Hamowania

  Deszcz, mgła, gołoledź, silny wiatr lub śnieg mają wpływ nie tylko na czas w jakim nasz pojazd zahamuje, ale przede wszystkim na dystans jaki powinniśmy zachować przed pojazdem przed nami. Różne warunki pogodowe wymagają różnych zachowań. Warto pamiętać, że na przykład jazda po mokrej nawierzchni wydłuża czas hamowania i zwiększa ryzyko poślizgu. Zawsze należy sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo, przed wyruszeniem w trasę, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 2. Światła & Widoczność

  Podczas zimy dzień jest krótszy i zmrok zapada o wiele szybciej. Pamiętając o tym, należy sprawdzić, czy wszystkie światła w naszym pojeździe działają prawidłowo.

  • światła pozycyjne
  • światła pozycyjne mijania
  • światła pozycyjne drogowe
  • światła hamowania
  • światła kierunkowskazu
  • światła cofania
  • światła przeciwmgłowe

  Powinieneś sprawdzić, czy wyżej wymienione światła są dobrze widoczne również z dystansu. Jak wiadomo, trudne warunki pogodowe mogą prowadzić do złej oceny sytuacji. Lepiej zostawić większy dystans przed pojazdem znajdującym się przed nami, niż podjechać za blisko, po czym spowodować kolizję.

  Pamiętaj również by mieć w zapasie żarówki – przezorny zawsze ubezpieczony.

 3. Wyposażenie & Narzędzia

  Nikt nie chce, by jego pojazd zepsuł się podczas jazdy, szczególnie zimą. Jednakże, gdy tak się stanie warto być przygotowanym. Warto zaopatrzyć się w koło zapasowe, które może pomóc podczas awarii. Ważne jest również wykupienie ubezpieczenia, które pomoże nam, gdy pojazd się zepsuje. Kiedy utkniesz w śniegu, warto mieć ze sobą ciepły koc, kamizelkę odblaskową, ładowarkę do telefonu, napoje i coś do jedzenia.
  Warto również zaopatrzyć się w łopatę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę pierwszej pomocy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym co wymagane jest w kraju, do którego będziesz jechać, sprawdź w naszym przewodniku.

  truck driving in snow

 4. Opony zimowe & łańcuchy na opony

  Niektóre kraje wymagają posiadania łańcuchów na kołach, szczególnie w terenach górzystych. Kierowcy mogą zostać obciążeni karami za brak posiadania odpowiedniego sprzętu w pojeździe. Łańcuchy powinny zostać używane tylko i wyłącznie na nawierzchniach pokrytych grubą warstwą śniegu lub lodu. W innym przypadku może to uszkodzić drogę. Po szczegółowe informacje dotyczące tego zagadnienia zapraszamy do naszego przewodnika.

 5. Dozwolona prędkość

  Trudne warunki pogodowe mają wpływ na limit prędkości. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, jakie limity prędkości obowiązują w danym kraju. Jak wiadomo zawsze należy dostosować prędkość z jaką się jedzie, do waunków pogodowych. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz wypadków.

14 Listopad 2016

Szukaj i rezerwuj

śr., 28 wrz 2022
czw., 29 wrz 2022
Potrzebna pomoc