truck on road

Nie zabezpieczyłeś swojego pojazdu? Możesz otrzymać grzywnę w wysokości do 6 000 funtów lub więcej

Niedawno rząd Zjednoczonego Królestwa ogłosił szereg zmian w Programie kar cywilnych za nielegalne przekraczanie granicy (Clandestine Entrant Civil Penalty Scheme), które będą miały wpływ na kierowców, firmy i przewoźników w całej Europie.

Oto co musisz wiedzieć.

Bezpieczne pojazdy bezpieczne granice

W roku finansowym 2021-2022 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że odnotowano ponad 3 800 przypadków znalezienia nielegalnych migrantów ukrytych w pojazdach, które wjeżdżały do Wielkiej Brytanii.

Aby zmotywować kierowców do odpowiedniego zabezpieczenia swoich pojazdów, kara za przewożenie osób nielegalnie wjeżdżających na teren Zjednoczonego Królestwa została podniesiona z 2000 do 10 000 funtów za każdego migranta.

Równocześnie pojazdy, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone, mogą nadal podlegać karze grzywny w wysokości do 6 000 funtów od każdej strony odpowiedzialnej (z maksymalną łączną karą należną od wszystkich osób odpowiedzialnych w wysokości 12 000 funtów) w przypadkach, w których nie znaleziono osób nielegalnie przekraczających granicę.

Dowiedz się więcej o nowych przepisach rządu Zjednoczonego Królestwa

Zmiany, które mają wejść w życie w poniedziałek 13 lutego 2023 roku, spotkały się z ostrą krytyką. Niestety, nawet w przypadkach, gdzie kierowcy są w stanie udowodnić, że próbowali w pełni zabezpieczyć swoje pojazdy, nadal mogą zostać obciążeni grzywną w wysokości 10 000 funtów.

Z tego powodu, nigdy wcześniej nie było tak ważne, aby kierowcy zapewnili prawidłowe zabezpieczenie swoich pojazdów.

Jak należy zabezpieczyć swój pojazd?

Istnieją 3 główne etapy zapewniające, że Twój pojazd jest bezpieczny. Co dziwne, zabezpieczenie pojazdu to tylko pierwszy z nich.

  1. Gdy pojazd jest po raz pierwszy załadowany, kierowca/kierowcy powinni upewnić się, że jest on zabezpieczony.
  2. Przy pierwszym załadunku kierowca/kierowcy powinni sprawdzić, czy ich pojazd nie nosi śladów, które mogłyby wskazywać na nieuprawniony dostęp.
  3. Podczas całej podróży kierowca/kierowcy powinni prowadzić dokładny zapis wszystkich kontroli bezpieczeństwa.

Aby dowiedzieć się więcej o zabezpieczaniu pojazdu, zobacz nasz specjalny przewodnik

Przypominamy, że zmiany te oficjalnie wejdą w życie 13 lutego 2023 roku, ale będziemy informować na bieżąco o wszelkich dalszych zmianach.
Przewoźnicy, którzy otrzymali kary za niezabezpieczony pojazd, mogą być upoważnieni do zmodyfikowania opłat, pod warunkiem, że są członkiem programu akredytacji kar cywilnych (Civil Penalty Accreditation Scheme). Możesz ubiegać się o przystąpienie do programu tutaj.

27 Luty 2023

Szukaj i rezerwuj

wt., 27 lut 2024
śr., 28 lut 2024
Potrzebna pomoc