Skandynawia

Moda na Skandynawię

Każdego roku w okresie letnim obserwujemy duży wzrost zainteresowania jednym kierunkiem tj. – Skandynawią, zarówno jeśli chodzi o jadących tam kurierów i kierowców vanów, jak i duże firmy spedycyjne. Statystycznie, biorąc pod uwagę eksport z Polski Skandynawia plasuje się na drugim miejscu (po Niemczech), natomiast jeśli chodzi o import towarów ze Skandynawii do Polski – na czwartym miejscu. Geograficznie do Skandynawii należą Szwecja, Dania i Norwegia, ale ze względów kulturowych do tej grupy często zalicza się również Finlandię.

Skandynawia słynie z wysokiego dochodu na osobę. Na przykład Norwegia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem średniej miesięcznej wysokości zarobków. Charakterystyczną cechą są bardzo wysokie podatki, sięgające nawet 50 procent. Skandynawia jest bardzo bogata w złoża naturalne takie jak gaz, ropa i minerały. Panuje tu umiarkowany klimat, a w północnej części regionu można doświadczyć nocy polarnej i dnia polarnego. Zimy są dość surowe. W niektórych częściach Finlandii i Norwegii śnieg utrzymuje się nawet przez cały rok.

Skandynawskie przepisy drogowe różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Dużą wagę przywiązuje się tu do bezpieczeństwa. Aby dowiedzieć się więcej o przepisach drogowych, winietach i innych istotnych obostrzeniach, zapraszamy do naszej sekcji przewodników po krajach: Norwegii i Finlandii, przewodnik po Szwecji pojawi się wkrótce.

Nasze przewodniki po krajach zawierają niezbędne dla kierowcy informacje, dokładne ograniczenia prędkości, limity wagowe pojazdów, niezbędne wyposażenie aut i wszystko to, co należy wiedzieć przed podróżą do Skandynawii. Warto pamiętać, że Norwegia nie jest częścią Unii Europejskiej i dlatego warto zapoznać się z dokładnymi przepisami. Warto pamiętać, że do strefy Euro należy tylko Finlandia. Szwecja i Norwegia posiadają włóasne waluty.

Jeżeli chodzi o trasy promowe, istnieje wiele sposobów dotarcia do każdego z miejsc, dlatego przygotowaliśmy serię artykułów „ W jaki sposób mogę” - pomocnych w znalezieniu najlepszej trasy.

Opisy szczegółowych tras do Szwecji zebraliśmy w jednym miejscu, aby ułatwić wybór przeprawy promowej odpowiadającej specyficznym potrzebom i wymaganiom. Jest wiele tras prowadzących w różne części Szwecji, od Malmo i Goteborga na zachodzie po Karlskronę i Sztokholm na wschodzie kraju. Zapraszamy do artykułu Jak mogę dotrzeć z Polski do Szwecji? znajdującego się w naszym Centrum Wiedzy, aby poznać wszystkie dostępne opcje tras.

Transport do Norwegii najczęściej odbywa się przez Szwecję, do której kursuje mnóstwo regularnych promów cargo z Polski i Niemiec, ale istnieją też inne możliwości. Więcej informacji na temat tras promowych do Norwegii zawiera artykuł Jak mogę dotrzeć z Polski do Norwegii?

Dotarcie z Polski do Finlandii jest także możliwe na wiele sposobów. Polecamy wybranie najbardziej optymalnej opcji dzięki Jak mogę dotrzeć z Polski do Finlandii?

Zaobserwowany trend przewozów międzynarodowych do Skandynawii pozwala nam wstępnie podsumować tegoroczny sezon. Największą popularnością cieszyły się trasy duńskie: Gedser-Rostock i Rodby-Puttgarden, fińskie: Tallinn-Helsinki oraz szwedzkie: Świnoujście-Ystad/Trelleborg.

Sezon letni w pełni. Wszystkim transportowcom życzymy wielu zleceń i szerokiej drogi. W razie pytań dotyczących promów do Skandynawii zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

22 Sierpień 2014

Szukaj i rezerwuj

pon., 26 wrz 2022
wt., 27 wrz 2022
Potrzebna pomoc