application letters

Co obywatele UE powinni wiedzieć o brytyjskim unijnym systemie osiedleńczym

Jako firma posiadająca fantastyczny wielojęzyczny zespół, mając Brexit na horyzoncie, pomyśleliśmy, że przyjrzymy się temu, co obywatele UE powinni wiedzieć o (możliwym) opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię w październiku. Pomagamy niektórym członkom naszego zespołu w składaniu wniosków do unijnego systemu osiedleńczego. Pomyśleliśmy zatem, że podzielimy się tym, co wiemy oraz tym, w jaki sposób obywatele UE mogą złożyć wniosek.

Co wiemy obecnie

Wszyscy obywatele UE muszą zarejestrować swoje miejsce pobytu w Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, czy posiadają dokument EOG, czy tylko mają tymczasowe powiadomienie o tymczasowym pobycie. Unijny system osiedleńczy wchodzi w życie 30. czerwca 2021 roku z umową o Brexicie lub 31. grudnia 2020 roku bez umowy.

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii przed dniem Brexitu, możesz to kontynuować, czekając na wyniki swojego wniosku do systemu osiedleńczego UE.

Proces rejestracji jest całkowicie bezpłatny dla osób wnioskujących.

Wskaźnik sukcesu dla obywateli, którzy wnioskują wyłącznie z numerem ubezpieczenia społecznego wynosi 96%.

Jak aplikować

Chociaż może się to wydawać niezwykle trudnym procesem, proces składania wniosku o rejestrację o pobyt jest bardzo prosty.

Przygotowanie

Przed złożeniem wniosku należy przygotować dwa odrębne aspekty: dokumentację i sprzęt.

Ponieważ proces jest aplikacją online, będziesz musiał uzyskać dostęp do witryny Gov.uk na komputerze lub za pomocą telefonu z Androidem. Niestety, oprogramowanie nie jest obecnie kompatybilne z urządzeniami iOS.

Link do aplikacji można znaleźć tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.gov.HomeOffice.ho1&hl=e...
Opcjonalnie, link do aplikacji online można znaleźć tutaj: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families
Aby przedstawić swoje więzi z Wielką Brytanii, musisz przedstawić jak najwięcej dokumentów -

• Aby ustalić swoją tożsamość, będziesz musiał zaprezentować paszport UE lub kartę pobytu biometrycznego (BRC). (Prawo jazdy lub akt urodzenia nie będą akceptowane)
• Numer ubezpieczenia społecznego, aby zaprezentować poprzednią historię pracy/pobieranie świadczeń
• Oryginalną dokumentację potwierdzającą twoje relacje z obywatelem spoza UE, np. akt małżeństwa. Niestety kopie nie są akceptowane. Jeśli zgubiłeś takie dokumenty, będziesz musiał złożyć wniosek o ich nowe kopie w ich kraju pochodzenia.

Proces wnioskowania

Proces wnioskowania musi zostać zakończony przez ciebie i ciebie samego. Istnieją wyjątki od osób, które mniej znają się na obsłudze komputera i nieletnich w wieku poniżej 18 lat.
Aby uzyskać wyjaśnienie krok po kroku, zobacz oficjalną instrukcję zapewnioną przez Gov.uk. https://www.gov.uk/guidance/using-the-eu-exit-id-document-check-app

Zatwierdzenie

Po pomyślnym zakończeniu procesu aplikacyjnego będziesz musiał poczekać na informację zwrotną od władz. Po zatwierdzeniu otrzymasz status „Osiedlonego” lub „Wstępnie osiedlonego”.
• “Status osiedlonego” jest wydawany jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii przez ponad 5 lat.
• “Status wstępnie osiedlonego” jest wydawany, gdy budujesz swój 5 letni status

Jeśli twój wniosek nie zostanie przyjęty, wnioskodawcy mogą odwołać się do rządu o ponowne rozpatrzenie decyzji.

Po otrzymaniu zatwierdzenia twojego statusu otrzymasz link, który pokazuje twój zarejestrowany status i w razie potrzeby może zostać udostępniony.

30 Sierpień 2019

Szukaj i rezerwuj

pon., 26 wrz 2022
wt., 27 wrz 2022
Potrzebna pomoc