Brexit I Aktualności (część piąta) – Irlandia a Brexit

W ostatnim artykule omówiliśmy postawę Theresy May. Teraz spojrzymy na pozycję Irlandii w negocjacjach o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Pozycja Irlandzkiego Rządu

Rząd Irlandzki opublikował dokument „Position Paper” oznajmiający pozycję Irlandii w związku z negocjacjami o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Z jednej strony widzimy szanse na dodatkowe inwestycje i otwarte rozmowy z Unią ale z drugiej strony Rząd podkreślił:

„Minimalizacja impaktu jaki wyjście z Unii Europejskiej może mieć na ekonomię Irlandii. Dodatkowo zabezpieczenie silnej pozycji Irlandii w Unii Europejskiej oraz możliwość wolnego poruszania się po Wielkiej Brytanii to główne założenia na których się skupiamy.”

Seatruck Liverpool Dublin

30,000 przejść granicznych

Brexit zagraża kilku głównym sektorom operującym na terenie całej Irlandii, w tym jedzenie, sprzedaż, turystyka, elektrownie i wiele innych. Jednakże w „Position Paper” jasno zaznaczone jest, że powrót do tzw. „twardych granic” nie będzie zaakceptowany.

Minął miesiąc od kiedy Wielka Brytania weszła w dwuletni proces wyjścia z Unii Europejskiej. Zostało niewiele czasu na wynegocjowanie dobrych warunków, takich by wszystkie partie były zadowolone. Jedna trzecia eksportu promowego z Irlandii odbywa się przez morze Irlandzkie, Brexit może znacząco wpłynąć na transport oraz ekonomię.

Jak na razie jest zbyt wcześnie na to, by stwierdzić jak Brexit wpłynie na Irlandię i jakie będą jego konsekwencje zarówno ekonomiczne, jak i polityczne.

09 Maj 2017

Szukaj i rezerwuj

wt., 27 lut 2024
śr., 28 lut 2024
Potrzebna pomoc