UE klawiatura

Brexit – Czego Nauczyliśmy się od Theresy May

Theresa May podczas swojego przemówienia a temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ujawniła kilka detali, które bezpośrednio mogą mieć związek z transportem towarowym w UK, po Brexicie.

Jednolity Rynek Europejski

Jednolity rynek europejski został stworzony by ułatwić mieszkańcom Unii Europejskiej wymianę towarów między sobą. Pozwala to na swobodny obrót towarów i usług oraz pozwala pracownikom swobodnie się przemieszczać – bez jakichkolwiek zezwoleń. W tej chwili Wielka Brytania jest członkiem Jednolitego Rynku, co znacznie ułatwia życie firmom transportowym i tym korzystającym z przepraw promowych.

Theresa May potwierdziła, że UK nie może pozostać członkiem Jednolitego Rynku Europejskiego, po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Nowy kontrakt zezwalający na transport towarów będzie musiał być podpisany.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bardzo ważne jest byśmy w dalszym ciągu mogli efektywnie współpracować z operatorami promowymi, nawet po wyjściu z Unii Europejskiej.

Unia Celna

Wysokie miejsce na liście priorytetów dla przemysłu promowego zajmuje stworzenie unii celnej, dzięki której na towary importowane lub eksportowane nie będą nakładane opłaty celne. W tej chwili UK jest częścią Unii Celnej UE.

Wielka Brytania opuści Unię Celną UE, jednak będzie negocjowała nowe warunki z UE. Bardzo ważne jest to dla firm transportowych. Nałożenie potencjalnych opłat celnych może być katastrofą.

W planach jest albo wynegocjowanie kompletnie nowej umowy, albo pozostanie członkiem instniejącej Unii, jednak na nowych warunkach.

Migracja

Rząd ogłosił, że będą ograniczenia związane z migracją do Wielkiej Brytanii. Niestety nie został jeszcze zatwierdzony model jaki zostanie przyjęty w celu kontrolowania ilości osób przybywających do UK.

Kolejne artykuły związane z Brexitem już wkrótce.

24 Styczeń 2017

Szukaj i rezerwuj

sob., 9 gru 2023
ndz., 10 gru 2023
Potrzebna pomoc