Ghent, in Belgium. Road toll to be started.

Belgia wprowadza opłaty drogowe

Belgijska opłata drogowa zostanie wprowadzona 1 kwietnia 2016 roku - znajdziesz tu informacje, które na pewno Ci się przydadzą:

Jeśli planujesz podróż przez Belgię jako część twojego planu podróży powinnieś uwzględnić, że od 1 kwietnia obowiązuje opłata drogowa dla wszystkich pojazdów o DMC powyżej 3.5 tony. Dotychczas belgijskie opłaty drogowe obowiązywały tylko pojazdy o DMC powyżej 12 ton. Niefortunnie to już przeszłość. Tak zwane urządzenie OBU(ON BOARD UNIT) będzie musiało być zainstalowane w pojeździe każdego użytkownika belgijskich płatnych dróg. Dzięki temu urządzeniu opłata będzie naliczona za każdy pokonany kilometr.

On Board Unit

OBU jest niestety koniecznością dla nowego belgijskiego systemu opłat drogowych. Firma, produkująca nowe urządzenia nazywa się Viapass i już od października 2015 każdy kierowca cargo może je kupić na stronie internetowej.

Wysokość opłat będzie zależeć nie tylko od tonażu pojazdu, ale i klasy emisji spalin, jednakże nie będzie jednakowa na terenie całego kraju. Więcej informacji dotyczących zakupu urządzeń znajdziesz na stronie Viapass. Pokładowe urządzenie będzie można zakupić w ponad 100 miejscach już w Belgii. Tu znajdą państwo lokalizacje.

Każdy kto nie zakupi urządzenie i nie zastosuje się do nowych przepisów będzie obciążony opłatą nawet do 1000 €.

Trzy belgijskie regiony – Flandria, Walonia i Bruksela – opublikowały już przewidywane stawki opłat w nowym systemie. Przykładowo dla pojazdów o DMC powyżej 32 ton, spełniających normę Euro 5 ich rozpiętość wynosi od 0,128 do 0,213 euro za 1 km, a w przypadku pojazdów w klasie Euro 0, 1 i 2 o tym samym tonażu opłaty sięgają nawet od 0,200 do 0,292 €.

21 Styczeń 2016

Szukaj i rezerwuj

pt., 30 wrz 2022
sob., 1 paź 2022
Potrzebna pomoc